Wypożyczonym autem za granicę - czy to możliwe?

Bogata oferta wypożyczalni samochodów w Polsce daje możliwość swobodnego podróżowania wynajętym autem po całym kraju. Co jednak w przypadku, gdy chcemy wypożyczyć auto, by pojechać nim poza granice Polski? Czy jest to dozwolone prawnie oraz czy warunki wypożyczenia samochodu na to pozwalają? Jak wygląda koszt takiego wyjazdu?

Tak jak różnie wygląda oferta poszczególnych wypożyczalni samochodów, tak samo różnie kształtują się zasady dotyczący wyjazdów za granicę. Przed wypożyczeniem samochodu warto więc najpierw zorientować się, czy dana firma w ogóle bierze pod uwagę takie rozwiązanie. Musisz się najpierw dowiedzieć, jakie warunki musisz spełnić oraz do jakich krajów możesz wyjechać.

Powiadom wypożyczalnię o swoich zamiarach

Podróżowanie po Polsce autem wypożyczonym w kraju nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy jedynie poświadczenie o zwrocie auta w wyznaczonym miejscu i czasie. W przypadku planowanego wyjazdu za granicę, należy przede wszystkim poinformować wypożyczalnię o swoich planach. Niedopuszczalne jest ukrywanie takich zamiarów i wyjazd poza granice Polski bez poinformowania o tym wypożyczalni.

Ubezpieczenie – licz się się z dopłatą

Decyzja dotycząca możliwości wyjazdu za granicę nie będzie zależeć tylko od wynajmującego. Wiele zależy także od ubezpieczenia, jakie posiada auto. Warunki polis mogą być różne i mogą uwzględniać dodatkowe kryteria, takie jak zwiększone ryzyko kradzieży. W związku z tym wypożyczalnia może nie zezwolić na wyjazd do danego państwa lub może zażądać dodatkowego ubezpieczenia pojazdu.

Zgoda na wyjazd zagraniczny

Ponadto należy pamiętać, że w niektórych krajach podróżujący autem niebędącym jego własnością, może zostać poproszony o potwierdzenie zgody właściciela na taką podróż. W związku z tym, wyjeżdżając za granicę pożyczonym samochodem, należy uzyskać odpowiednie zezwolenie lub notarialne upoważnienie na wyjazd do danego kraju.

Inne formalności

Poza formalnościami związanymi z samym autem, należy pamiętać, że nie każdy kraj jest w strefie Schengen i nie po całym świecie można podróżować z tak dużą łatwością. Niektóre kraju wciąż mogą wymagać spełnienia dodatkowych warunków, jak wiza lub zielona karta. Szczegółowe informacje na ten temat powinna Ci też udzielić wypożyczalnia, która zaoferuje możliwość wyjazdu wynajętym autem do wybranego przez Ciebie kraju.

Wypożyczalnia samochodów Białystok

[Głosów:12    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ