Polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu. Taka forma finansowania jest korzystna z uwagi nie tylko na możliwość lepszego utrzymania płynności, ale również korzyści podatkowe. Sprawdź, dlaczego leasing dla małych firm cieszy się tak dużą popularnością.
Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL), w ten sposób przedsiębiorcy najczęściej finansują pojazdy lekkie (niemal 44% udział w rynku) i środki transportu ciężkiego (26,7%). Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ nie wymaga dysponowania sporymi nadwyżkami finansowymi. Opłata wstępna może wynieść już od 10% wartości samochodu, co oznacza większą dostępność i brak konieczności zamrażania kapitału. Na tym jednak zalety leasingu dla małych firm się nie kończą.
Leasing dla małych firm – szansa na optymalizację podatkową?
Zgodnie z istotą leasingu przedsiębiorca reguluje należność związaną z opłatą wstępną (tzw. czynsz inicjalny), a następnie opłaca miesięczne raty. Ze względu na specyfikę takiego produktu finansowego wszystkie wydatki związane z leasingiem może jednocześnie wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dlatego taka forma finansowania pozwala na optymalizację podatkową – działania umożliwiające obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego.
Decydując się na operacyjny leasing samochodowy, mała firma może wliczyć w koszty uzyskania przychodu m.in.:
- miesięczną ratę leasingową – zarówno część odsetkową, jak i część kapitałową
- zapłacony czynsz inicjalny
- wydatki na paliwo
- wydatki na zakup części eksploatacyjnych
- wydatki związane z ubezpieczeniem pojazdu
- wydatki związane z naprawą auta.
Ponadto mała firma może rozłożyć płatność podatku VAT na miesięczne raty – opłacany jest on nie jednorazowo, lecz wraz z miesięcznymi ratami regulowany zgodnie z harmonogramem spłaty. Odciąża to finansowo przedsiębiorstwo, wpływając korzystnie na zachowanie płynności.
Jak wybrać korzystny leasing dla małej firmy?
Każdy leasing operacyjny przynosi małej firmie wiele korzyści. Aby jednak taka forma finansowania była jeszcze bardziej opłacalna, warto porównać dostępne oferty.
Wybierając leasing, zwróć uwagę m.in. na:
- wysokość miesięcznych rat – w przypadku Leasingu SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępnego w ofercie Toyota Leasing miesięczna rata może być niższa nawet o 50% (w porównaniu ze standardową ofertą leasingową)
- minimalną wysokość opłaty wstępnej
- minimalny/maksymalny wykup
- czas trwania umowy leasingowej
- możliwość wymiany pojazdu na nowy po 3–4 latach – z gwarancją odkupu pojazdu od dealera.
Chcesz zbudować flotę pojazdów i jesteś zainteresowany leasingiem dla małych firm? Przeanalizuj oferty pod kątem aspektów podatkowych – przekonasz się, że to opcja korzystna również dla Twojego przedsiębiorstwa.