Tajemnicze kody w aucie - co oznaczają?

W niektórych miejscach w samochodzie widoczne są różnego typu oznaczenia. Co za nimi się kryje?

Opisywanie konkretnych części samochodowych za pomocą różnorakich symboli to nie wymysł producentów, ale przede wszystkim ogólnoświatowe przepisy. Wpływa to na możliwość identyfikacji elementów zamiennych przy naprawie samochodu.

Informacją, którą zazwyczaj najłatwiej ustalić, jest data produkcji części – niekiedy dokładna aż co do dnia. Sprawdzając kilka różnych podzespołów pod tym względem możemy ustalić, czy samochód miał jakąś wypadkową przeszłość. Dane, które pomagają przy zakupie, to przede wszystkim oznaczenia wersji elementów oraz numery katalogowe.

Do podstawowych danych dotyczących auta należy tabliczka z numerem identyfikacyjnym VIN. Znajduje się ona na słupku drzwi kierowcy, a sam numer znajdziemy przy przedniej szybie oraz pod maską. Na tejże tabliczce poza VINem, masami dopuszczalnymi oraz numerem homologacji niekiedy przeczytamy o kolorze lakieru, kodzie kół lub opon, czy też o kodzie emisji spalin.

Wiek części jest oznaczany na różne sposoby. Numeracja na oponach może niektórych dosyć mocno zastanawiać – w liczbie 2017 znajdziemy bowiem dokładniejszą datę, niż tylko rok produkcji. Rok oznaczają dwie ostatnie cyfry, podczas gdy dwie pierwsze mówią, w którym tygodniu opona została wyprodukowana. Pasy bezpieczeństwa zazwyczaj jest pełna – dzień, miesiąc, rok – i widnieje na metce przy mocowaniu. Plastiki oznaczane są przede wszystkim rokiem produkcji, chociaż niekiedy pojawia się też informacja o miesiącu.

Na osłonie chłodnicy przeczytamy, jakiego typu czynnik klimatyzacji jest stosowany w naszym aucie, ile go powinno być (pod względem masy, nie objętości), a także jaki olej i w jakiej ilości jest potrzebny, by nasmarować układ. Cyferki widoczne w rogu każdej szyby samochodowej oznaczają kraj homologacji (E1, E2, E3, etc.), liczba kropek daje nam informację o miesiącu, a cyfra 7 informuje nas, że szyba została wyprodukowana w roku 2017. Także inne części mają specjalne nalepki z dokładnymi informacjami. Na lampach samochodowych poza numerami homologacji i katalogowym widoczne są parametry reflektora, okraszone strzałkami, a symbole literowe odróżniają lampy ksenonowe (D) od halogenowych (H). Przy reflektorach powinniśmy trafić również na wartość kąta padania światła, która zależy od tego, na jakiej wysokości znajdują się lampy. Oznaczenia katalogowe części samochodowych są obecne m.in. na osłonie silnika, co pozwala nam odnaleźć dokładnie taki element, jaki jest potrzebny do określonego modelu samochodu.

Ten krótki przewodnik po kodach nie przedstawia wszystkich cyferek i literek, które możemy znaleźć w naszych autach. Mimo to liczymy na to, że naszym tekstem przynajmniej w drobnym stopniu pomożemy Wam w poznaniu dokładnego wieku Waszych pojazdów. Polecamy także różne internetowe dekodery oznaczeń, które posiadają dostęp do baz danych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ