W jaki sposób należy szukać podzespołów do samochodu?

Czasem samochód nas zawodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas konieczna jest naprawa i wymiana uszkodzonych elementów. Tylko gdzie je znaleźć?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie baz ogólnodostępnych: zaliczają się do nich katalogi części zamiennych, a także wyszukiwarki sklepów internetowych należących do hurtowni motoryzacyjnych. Największą zagwozdką nie jest zatem obszar poszukiwań, lecz to, czy uda nam się odnaleźć te części, o które nam chodzi. Koniecznym wyznacznikiem jest dokładne sprawdzenie posiadanego modelu samochodu.

Jego marka, wersja wyposażenia, rok produkcji oraz liczba koni mechanicznych to główne informacje, które się wówczas przydadzą. To, jaki silnik znajduje się w naszym aucie, należy uwzględnić również przy poszukiwaniach elementów niezwiązanych z jednostką napędową – wielokrotnie jest tak, że w zależności od silnika reszta auta jest w pewnym stopniu zmodyfikowana konstrukcyjnie.

Mechanicy zalecają szukanie z wykorzystaniem numeru VIN naszego auta – jest to indywidualny numer, który producent nadaje każdemu autu. Znajduje się on w paru miejscach w samochodzie, między innymi pod maską, ale też w okolicy przedniej szyby. Z jego pomocą sprawdzimy dokładny typ naszego auta, dzięki czemu odszukamy właściwe części.

Dobrze jest też szukać części orginalnych. Poszukując konkretnych części, sprawdźmy z każdej strony, czy nie są widoczne jakieś napisy, które można uznać za nadane przez fabrykę. Część wyszukiwarek w sklepach internetowych pozwala szukać podzespołów za pomocą ich numerów, co znacząco ułatwi nam pracę.

Przy rozglądaniu się za częściami sprawdzajmy dokładnie i konsekwentnie opisy – wielokrotnie ukrywają się w nich istotne informacje, które dotyczą danego elementu. Wyznacznikiem tego, do jakich aut pasuje określona część, może być chociażby konkretny okres produkcji, wersja wyposażenia lub typ silnika. Nasze niedopatrzenie i niedoczytanie opisów może doprowadzić nas do zbędnych wydatków i frustracji. Warto jest mieć również świadomość tego, że nie wszystkie wersje wyposażenia mogą być uwzględnione w katalogach – auta produkowane dla określonego rynku czasem zostają przemilczane.

Inną kwestią wartą rozważenia jest zakup części z drugiej ręki. Odpowiedź jest różna, w zależności od tego, jaki to element. Podzespoły dbające o nasze bezpieczeństwo – systemy wspierające kierowcę, hamulce, poduszki powietrzne – bezwzględnie powinny być nowe, gdyż tylko w ten sposób otrzymujemy pewność, że auto faktycznie nas ochroni w razie potrzeby i żaden z układów i systemów nas nie zawiedzie. Elementy, które nie odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy – wyposażenie wnętrza, kołpaki, światła – mogą być używane, jednak niekiedy ich wygląd może pozostawiać wiele do życzenia.

Niezależnie od tego, jakie części są Wam potrzebne, mamy nadzieję, że nasza garść porad pomoże w poszukiwaniach i pozwoli na idealne dopasowanie podzespołów do posiadanego samochodu!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ