Przypominamy kilka ważnych porad przydatnych dla wszystkich kierowców – bez względu na wiek, doświadczenie czy klasę pojazdu, którym się poruszają. Tylko rosnąca świadomość uczestników ruchu drogowego zapewni nam wszystkim większe bezpieczeństwo i codzienny komfort pokonywania kolejnych kilometrów.
1. Opłaca się jeździć bezpiecznie
Odpowiesz: co to za banał na początek artykułu?! Przecież to oczywiste, że opłaca się jeździć bezpiecznie! Ale pewnie myślisz o zdrowiu i unikaniu kłopotów. A my dodajemy jeszcze jeden argument: finansowy. Otóż przy ustalaniu wysokości składki OC każdy właściciel pojazdu podaje wiele informacji, mających wpływ na ostateczną cenę. Liczy się m.in. jego doświadczenie, wiek czy marka i pojemności silnika pojazdu. Takie dane podaje się również poprzez kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl. Wiesz, jak zapewnić sobie znaczny upust? Po prostu wypracuj maksymalną liczbę zniżek za bezszkodową jazdę, co daje do 60% oszczędności. Kilka lat jazdy bez spowodowania stłuczki lub wypadku i efektem jest znacząca ulga dla domowego budżetu.
2. Musisz mieć ważne OC
Polisa OC jest obowiązkowa i zawsze musi być ważna. Żeby otrzymać grzywnę za jej brak, nie potrzeba policyjnej kontroli, a uzasadnienie, że nie korzystasz z auta lub jest ono w naprawie, nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Kary są nakładane automatycznie i przewidziane w różnej wysokości dla właścicieli aut osobowych, ciężarowych czy motocykli. Jeśli jeździsz „standardowym” autem, za 2-tygodniową zwłokę zapłacisz ponad 4000 złotych. Tak ogromna kara powinna przestrzegać przed pomysłami w rodzaju niepłacenia za OC. Choć jest ono drogie, po prostu nie opłaca się go nie mieć, bo kary są jeszcze dotkliwsze dla portfela.
3. Masz prawo do odszkodowania za dziurę w drodze
Wielu kierowców zadaje to pytanie: czy jeśli wjadę w dziurę w drodze, która nie była w żaden sposób zabezpieczona lub oznaczona, mam prawo ubiegać się o odszkodowanie? Tak, koszty, zgodnie z prawem, powinien pokryć administrator dróg. W takim wypadku trzeba niezwłocznie udokumentować miejsce i zaistniałą sytuację. Następnie należy sprawdzić, kto odpowiada za daną drogę (np. władze samorządowe lub GDDKiA). Potem składasz odpowiedni wniosek, który popierasz relacjami świadków oraz zdjęciami i na końcu oczekujesz oddania pieniędzy za naprawę – na przykład zniszczonego zawieszenia.
4. Stan pojazdu kluczem bezpieczeństwa
Możesz być kierowcą doskonałym, ale i tak spowodować niebezpieczną sytuację, jeśli Twój pojazd nie jest sprawny. Jeden zepsuty układ może skończyć się prawdziwą tragedią. Dlatego nie ograniczaj się do obowiązkowych przeglądów – reaguj na wszystkie niepokojące objawy i w razie potrzeby oddawaj pojazd w ręce fachowców.
5. Warto mieć różne ubezpieczenia
Dowiedz się, ile kosztuje Cię ubezpieczenie pojazdu zabytkowego, opon czy assistance. Są też autocasco, minicasco, NNW. W zależności od potrzeb, dobierz polisę pod siebie, bo samo OC to za mało, żeby czuć się bezpiecznie.