Wszystko, co warto wiedzieć o gmolach

Gdyby przyrównać motocykl do samochodu, to szybko można dojść do wniosku, że jest to pojazd, delikatnie mówiąc, mniej bezpieczny. Być może są one lżejsze, jednak brakuje im tych wszystkich zabezpieczeń, jakimi mogą pochwalić się kierowcy dwuśladowców. Gmole Givi to jedna z nielicznych linii obrony, która musi zastąpić samochodowy zderzak, pasy bezpieczeństwa i poduszkę powietrzną. Przeciętny motocyklista nie posiada wiele ochrony, pomijając kask, opcjonalne crashpady oraz, rzecz jasna, własne doświadczenie. Właśnie dlatego tak ważny jest zakup dobrych gatunkowo produktów, na przykład sprawdzonych gmoli Giv, które znajdziesz w sklepie https://givi-sklep.pl/pol_m_Ochrona-motocykla_Gmole-Givi-Crashbary-Givi-155345.html.

Czym właściwie są gmole?

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym motocyklistą to istnieje bardzo duża szansa, że nie miałeś nawet okazji spotkać się z określeniem gmole. Mówiąc prosto, są to specjalne rurki, które mają za zadanie osłaniać motocykl w razie stłuczki bądź wypadku. Zazwyczaj mają kształt litery ‘U’ bądź ‘O’, a używa się ich z reguły w motocyklach klasycznych, chopperach lub maszynach klasy turystyczne enduro, gdzie przybierają nieco bardziej złożone formy. Te elementy wyposażenia budzą nieco kontrowersji. Niektórzy uznają je za konieczny, lecz niezbyt estetyczny dodatek do motoru, który ponadto jest dosyć ciężki i zaburza jego dynamikę. Prawda jest jednak taka, że dobrze wybrane gmole nie powinny stanowić żadnego problemu. Wystarczy ładnie je pokryć chromem oraz dobrać odpowiedni model do swojego pojazdu. Niektórzy kierowcy uważają wręcz, że jest to element pozwalający na nadanie swojemu motocyklowi charakteru, dodatek który czyni go jeszcze bardziej indywidualnym. Nic dziwnego, że tak popularne są modyfikacje polegające na montowaniu świateł oraz podobnych ozdób na gmolach Givi. Wiele z tych rzeczy, koniec końców, zależą od twojej pasji i poziomu motywacji.

Gmole czy crashpady – co wybrać?

Na jakikolwiek sprzęt się nie zdecyduje, bardzo łatwo można napotkać się na dziesiątki alternatyw. Najczęściej przytaczanym zamiennikiem, z którym zestawiane są gmole Givi, są crashpady. Wybór ten wydaje się trudny tylko w teorii – funkcja crashpadów jest nieco odmienna, przeznaczone są one też do zadań innych niż gmole. Główną różnicą jest to, że są o wiele lżejsze, nie zapewniają jednak tak kompleksowej ochrony co twarde, chromowane rury. Zaletą crashpadów może być też łatwiejszy montaż, jednak każda chwila spędzona ze swoim motocyklem jest czasem dobrze zagospodarowanym. Jest to dobry substytut jeśli nie masz czasu ani energii, aby bardziej przyłożyć się do wyposażenia swojego pojazdu. W każdym razie, posiadanie crashpadów jest lepsze niż kompletny brak ochrony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ