Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Gdybyśmy zapytali przeciętnego użytkownika dróg, jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia usłyszelibyśmy z pewnością kilka różnych wersji. Apteczka? Trójkąt? Gaśnica? Żarówki, Koło? A może kamizelka? Pora wyjaśnić kilka wątpliwości zanim dostaniemy niepotrzebny mandat.

Do elementów obowiązkowych w każdym samochodzie należy gaśnica. To urządzenie musi posiadać odpowiednie wymiary i wagę (min. 1 kg), musi być też poddawana corocznym przeglądom. Pamiętajmy o kupnie gaśnicy. Koszt niewielki (kilkadziesiąt zł), a pozwoli zaoszczędzić na mandatach. Nie mówiąc już o tym do czego służy i jak pomoże nam wyjść z opresji w razie pożaru.

Następnym elementem obowiązkowym jest trójkąt ostrzegawczy (z ważną homologacją). Jeśli ktoś nie pamięta jakich odległości od pojazdu należy go stawić, przypominamy: 30-50 metrów za samochodem i 100 m na autostradzie (kierowcy musza mieć czas na reakcję). Używamy go także podczas holowania pojazdu. Za brak trójkąta zapłacimy 150 zł. Koszt elementu – kilkanaście złotych. Życie – bezcenne.

Apteczka i kamizelka odblaskowa to wyposażenie nieobowiązkowe, które jednak warto posiadać, ze względu na funkcje, które pełnią. Nie zajmują dużo miejsca, a mogą uratować zdrowie lub życie. Do dodatkowego wyposażenia należałoby dołączyć koło zapasowe i awaryjny kanister z paliwem, jeśli wybieramy się w długą podróż. Przezornego Pan Bóg strzeże.

Pamiętajmy, że mowa tu o przepisach ruchu drogowego w Polsce. Mimo że jesteśmy członkami Unii Europejskiej, to w każdym kraju kodeks drogowy jest inny. Obowiązują też inne przepisy dotyczące elementów wyposażenia, które jesteśmy w obowiązku posiadać. Przed wyjazdem do danego kraju należy zasięgnąć informacji, jakie elementy wyposażenia są obligatoryjne, a jakie nie.

Najlepszym rozwiązaniem jest mieć „na stanie” wszystkie wymienione rzeczy, żeby zaoszczędzić czasu na poszukiwania odpowiednich regulacji prawnych obowiązujących za granicą. Nie musimy się wtedy martwić, że narazimy nasz portfel na mandatowe wydatki w eurowalucie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ