Diesel czy benzyna - odwieczny dylemat

Branżowe artykuły, opinie kierowców, wypowiedzi ekspertów w tym temacie wprowadzają pewien chaos i nie pomagają w wyborze. Warto poznać w skrócie kilka najważniejszych wad i zalet obu silników.

Diesel

Dużo wyższy koszt zakupu niż silnika benzynowego, za to o wiele niższe spalanie. Doskonały jeśli chodzi o ekonomiczne podróże na długich odcinkach. Proste? Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. Wprowadzone na przestrzeni lat modyfikacje silników dieslowskich było, można powiedzieć, strzałem w stopę. Pogoń za osiągami dynamicznych silników benzynowych wymuszała na producentach zastosowanie m.in. turbosprężarek czy nieszczęsnych filtrów cząstek stałych. Poprawiło to znacznie osiągi, ale znacznie zwiększyło też koszty eksploatacyjne pojazdu. Zniknęła gdzieś także ta stereotypowa niezawodność dieslowskich silników.

Koszty przeglądów i napraw są niemałe, szczególnie jeśli kupimy używany, „zajeżdżony” egzemplarz, o co nietrudno, biorąc pod uwagę przeznaczenie takiego samochodu.

Benzyna

Silnik tańszy w zakupie, a ze względu na dość prostą konstrukcję cechujący się równie niskim kosztem części zamiennych. Niestety, generuje wysokie koszty spalania, spowodowane większym „apetytem” na paliwo niż „wysokoprężna” konkurencja. Najczęściej montowany w samochodach „miejskich”. Problem wysokich kosztów paliwa można jednak zniwelować zakładając instalację gazową (LPG). Koszt takiej inwestycji zwróci się bardzo szybko, jeśli oczywiście dużo podróżujemy.

Co wybrać?

Najlepiej zastanowić się (najlepiej z kalkulatorem w ręku) do czego samochód będzie nam potrzebny. Czy wybieramy się często w długie trasy i koszt paliwa jest czynnikiem elementarnym w wyborze samochodu? Czy też potrzebujemy auta do „zwykłego” użytkowania i możemy sobie pozwolić na wyższe spalanie dostając w zamian więcej frajdy z jazdy? Jak widać wybór silnika jest kwestią złożoną, zależną od wielu czynników, a odwieczny spór o to, który silnik jest lepszy pozostaje bez odpowiedzi. Po prostu dlatego, że jest to sprawa bardzo indywidualna.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ