Opony asymetryczne i kierunkowe

Wybór opony nie ogranicza się tylko do firmy i rozmiaru, ale także do rodzaju ukształtowania bieżnika. Pytanie, który z nich powinniśmy wybrać?

Opony o bieżniku symetrycznym

Te bardzo często wiążą się z samochodami o dość małej mocy oraz o niskim momencie obrotowym. Do tego są mniej zaawansowane technologicznie i skorelowane z małymi samochodami. Sprawdzają się w ruchu miejskim, nie tworzą przeciążeń w zakrętach i pozwalają na spokojne hamowanie. Mimo tych licznych zalet mają kilka znaczących wad. Po pierwsze kiepsko odprowadzają wodę, co sprawia trudności z hamowaniem na śliskiej powierzchni, nie nadają na dłuższe trasy i niestety, ale z nimi poznamy na własnej skórze zjawisko aquaplaningu.

Opony kierunkowe

Od tych symetrycznych różnią się sposobem ukształtowania bieżnika. Są doceniane szczególnie przez tych, którzy lubią energiczny styl jazdy i mają nieco ciężką prawą nogę. Co nam dają opony kierunkowe? Dobre właściwości trakcyjne przy hamowaniu, a także zakrętach. Do tego ten typ opon doskonale odprowadza wodę i błoto i jest dostępny w wariancie zimowym i letnim.

Opony asymetryczne i kierunkowe- co je różni?

Opony asymetryczne

Nie da się ukryć, że to najbardziej zaawansowane technologicznie opony dostępne na rynku. Zazwyczaj są dostępne fabrycznie z autami wyższej klasy i premium. Te opony mają nietypowe ukształtowanie bieżnika. Zewnętrzna strona znacznie się różni od wewnętrznej. Zewnętrza strona cechuje się twardością i masywnością, gdy ta wewnętrzna ma nacięci i sporą ilość rowków, które ułatwiają odprowadzenie wody.

Opony powinniśmy dobierać do typu naszego samochodu oraz sposobu jazdy. Dzięki tym kryteriom wybór między oponami symetrycznymi, asymetrycznymi i kierunkowymi powinien być prosty. Warto czytać artukuły z branży na temat opon i sposoby ich wybrania- to da nam pożyteczną wiedzę, która pozwoli na wybranie opon idealnych. Jak się okazuje, to nie jest wcale tak bardzo trudny proces- wymaga tylko odpowiedniego rozeznania, ale w dobie Internetu szybko sobie i z tym poradzimy.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ