W 2017 roku po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce niecałe 1,5 miliona samochodów. Mniej niż 1/3 z tej liczby, stanowią samochody nowe – w 2017 roku sprzedano ich na naszym rynku ponad 485 tysięcy sztuk. Nadal jednak, zdecydowaną większość stanowią pojazdy używane sprowadzane z zagranicy. W 2017 roku, pomimo tego, że w porównaniu rok do roku import spadł o nieco ponad 9%, jest to wciąż imponujące 935 tysięcy pojazdów. Biorąc pod uwagę tak dużą grupę aut , można dostrzec pewne prawidłowości w trendach i preferencjach Polaków, dotyczących używanych aut sprowadzanych z zagranicy. Które są najpopularniejsze?

Używane auta z zagranicy – Polacy najbardziej cenią niemieckie marki

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, najczęściej sprowadzanymi markami aut z zagranicy są te produkowane w Niemczech, które znajdują się na pierwszych trzech miejscach:

 • Volkswagen – 117,5 tysiąca sztuk
 • Opel – 105,5 tysiąca sztuk
 • Audi – 76,5 tysiąca sztuk.

Dopiero na czwartym miejscu znajduje się Ford (71,5 tysiąca) i dalej Renault (66,5 tysiąca), BMW (53 tysiące), Peugeot (46 tysięcy), Citroen (45 tysięcy), Mercedes (38,5 tysiąca). Pierwszą dziesiątkę zamyka Toyota (37 tysięcy). Jako ciekawostkę można podać również fakt, że dopiero na 15. miejscu wśród najpopularniejszych sprowadzanych używanych aut znajduje się Skoda (21 tysięcy). Jest to jednocześnie najlepiej sprzedająca się marka samochodów nowych. W 2017 roku z salonów czeskiego producenta wyjechało ponad 62 tysiące egzemplarzy. Na tej podstawie widać, że wśród Polaków, oprócz samochodów niemieckich, uznaniem cieszą się również te francuskie. Które modele są najpopularniejsze?

Auta sprowadzane z zagranicy  – które modele najpopularniejsze?

O ile na liście sprowadzanych marek, te produkowane w Niemczech przeważają, o tyle na liście modeli niemieckie auta wprost dominują. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych jest ich aż dziewięć. Oto lista:

 • Audi A4
 • Volkswagen Golf
 • Opel Astra
 • Volkswagen Passat
 • BMW 3
 • Audi A3
 • Opel Corsa
 • Ford Focus
 • Audi A6
 • Opel Zafira

Na podstawie tej listy można wywnioskować, że Polacy szukają aut średnich lub większych i wybierają marki, które można uznać za bardziej prestiżowe (Audi, Volkswagen, Opel). Popularnością cieszą się też większe limuzyny (VW Passat czy Audi A6). Zaskakuje trochę brak małych, miejskich samochodów – na ulicach widać ich w końcu bardzo dużo. Wśród takich, na liście jest tylko jeden – Opel Corsa. To jednak można uznać za efekt bardzo dużego wyboru w tym segmencie – w związku z tym popularność rozkłada się bardziej równomiernie. W drugiej dziesiątce zestawienia można znaleźć na przykład Volkswagena Polo, Forda Fiestę czy Toyotę Yaris.

Najpopularniejsze auta sprowadzane z zagranicy – co to zestawienie oznacza dla handlarzy?

Każda osoba, zajmująca się handlem samochodami, powinna bacznie przyglądać się zestawieniom takim, jak powyższe. Jest to dla nich bowiem jasna wskazówka, jakich samochodów szukać, w które warto zainwestować i które szybko można sprzedać, a które nie będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jednak nawet znając upodobania Polaków dotyczące aut sprowadzanych z zagranicy, warto dokładnie przemyśleć, czy wyjazd po konkretny model jest opłacalny i czy sprzedawca jest wiarygodny. W celu jak najsprawniejszego przebiegu transakcji, a także jak najlepszego zabezpieczenia dla siebie, warto skorzystać ze specjalnych portali dla zawodowych sprzedawców aut (przykładowy to ten z linka: https://www.carsontheweb.com/pl/home). W tym konkretnym przypadku sprzedaż aut odbywa się za pośrednictwem aukcji. W związku z tym jest większa szansa na atrakcyjną cenę, a dodatkowo opisy pojazdów muszą być przygotowywane zupełnie inaczej . Jest więc minimalna szansa na to, że używany samochód będzie znacząco różnił się od deklaracji sprzedawcy. Bez względu jednak na źródło zakupu samochodu, warto śledzić trendy na rynku motoryzacyjnym, aby zawsze móc spełnić oczekiwania klientów, a w rezultacie – więcej zarobić.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ