Problem obowiązkowego i nieobowiązkowego wyposażenia samochodów jest ciągle żywy wśród kierowców – i, mimo dość jasnych przepisów w tej kwestii, potrafi budzić kontrowersje. Dlatego też w tym tekście informujemy, co każdy kierowca powinien wiedzieć o kamizelkach odblaskowych.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie – co mówią przepisy?

Odpowiadając na tytułowe pytanie, najlepiej odnieść się do przepisów polskiego prawa. Co mówi ono w kwestii kamizelek odblaskowych?

Przede wszystkim powiedzieć trzeba, że w Polsce regulacje prawne odnośnie do obowiązkowego wyposażenia samochodu mówią jasno, że konieczne jest posiadanie jedynie gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Inne elementy – takie jak apteczka, żarówki, narzędzia czy w końcu kamizelka odblaskowa – są nieobowiązkowe. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę, że posiadanie tej ostatniej jest bardzo przydatne w wielu przypadkach. Co więcej – szereg krajów europejskich uznaje kamizelkę za wyposażenie obowiązkowe. Wjeżdżając bez niej na terytorium chociażby Niemiec, Francji, Włoch, Austrii czy Hiszpanii narażamy się na mandat – mówi specjalista ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Kiedy przydaje się kamizelka odblaskowa w samochodzie?

W Polsce nie ma więc póki co obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej w samochodzie. Wydaje się jednak, że w wielu sytuacjach może być ona bardzo przydatna. Przede wszystkim zdecydowanie poprawi ona nasze bezpieczeństwo w przypadku przymusowego postoju nocą – szczególnie tam, gdzie nie ma sztucznego oświetlenia. Co więcej, warto pamiętać, że wysiadając z samochodu automatycznie stajemy się pieszymi. Jeśli więc przytrafi nam się awaria poza terenem zabudowanym, to zgodnie z prawem nie wolno nam poruszać się bez kamizelki skrajem jezdni do pobliskiej miejscowości czy stacji benzynowej. Dlatego też jeśli jeździmy z rodziną, to zawsze warto mieć pod ręką tyle kamizelek, ile zabraliśmy osób, by móc całą grupą bezproblemowo dostać się w bezpieczniejsze miejsce. Na koniec warto też wspomnieć, by zawsze wozić stroje odblaskowe w kabinie – tak by móc założyć je przed wyjściem z samochodu!

Jaka kamizelka odblaskowa?

Na pewno więc kamizelka odblaskowa może się przydać w każdym samochodzie, czy to podczas wyjazdów zagranicznych, czy też w przypadku awarii. A czy powinna ona spełniać jakieś normy?

Jako, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania ubioru odblaskowego w samochodzie, to nie ma też wymagań odnośnie jego jakości. Warto jednak wiedzieć, że każda odzież ostrzegawcza powinna spełniać normę EN 471. Wyjeżdżając za granicę z kamizelką, która nie spełnia określonych w danym kraju wymagań, narażamy się na mandat. Co więcej, niespełniające norm kamizelki często mogą też po prostu słabo odbijać światło, co z kolei negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo – dodaje specjalista ze sklepu Odblaski24.com.pl.

Ile kosztuje kamizelka odblaskowa?

Kamizelki odblaskowe są więc bardzo przydatne. Co więcej, nie są one też zbyt drogie, dzięki czemu stać na nie każdego. Dobrej jakości kamizelkę odblaskową, która spełnia wszystkie normy, można już bowiem zakupić za około 10 zł. Warto w tym miejscu jednak pamiętać, by nie wybierać produktów bez certyfikatów i niewiadomego pochodzenia. Najtańsze sprowadzane z Azji kamizelki odblaskowe wyróżniać się mogą bowiem nie tylko niską ceną, ale też bardzo słabą jakością. Co ważne, może to dotyczyć zarówno samego materiału czy szwów, jak i użytych farb oraz barwników. Te ostatnie mogą nie spełniać norm dotyczących chociażby toksyczności. Na pewno więc dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa warto kupować tylko certyfikowane kamizelki odblaskowe – nawet jeśli będą kilka złotych droższe.

Mimo, że kamizelki odblaskowe na terenie Polski jeszcze nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, to na pewno warto już teraz zakupić je do swojego pojazdu. Unikniemy dzięki temu problemów w trakcie wyjazdów zagranicznych, poprawimy nasze bezpieczeństwo oraz nie damy podstaw do mandatu w przypadku awarii – i wszystko to, wydając jedynie kilkanaście złotych.

[Głosów:29    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ