Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej promieni słonecznych przedostaje do się pomieszczeń oraz aut przez szyby. Ciepło jakie wytwarzane jest wraz z przebijającym się światłem może w niektórych przypadkach być uciążliwe. Szczególnie, gdy światło jest rażące, bądź mamy do czynienia z wysoką temperaturą. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad zamontowaniem na szyby specjalnych folii przeciwsłonecznych. Mogą one zredukować temperaturę w samochodzie o nawet 15 stopni! W jaki sposób jest to możliwe i czy zastępują one klimatyzację?

Sposób działania folii przeciwsłonecznych

O tym jaka ilość światła zostanie przepuszczone decyduje przede wszystkim specyfikacja techniczna konkretnego modelu folii. Mamy tutaj wartości takie jak:

  • Odbicie całkowitej energii słonecznej

  • Absorpcja całkowitej energii słoneczej

  • Transmisja światła widzialnego

Dwa pierwsze parametry mają bezpośredni wpływ na to ile ciepła przedostanie się do wnętrza. Po zsumowaniu będziemy w stanie określić wartość procentową przepuszczalności świetlnej. Redukcja o wspomniane wcześniej 15 stopni jest możliwa w przypadku najlepszych folii na rynku, których redukcja przepuszczalności cieplnej oscyluje w granicach 93%. Trzeci parametr odpowiada z kolei za ilość światła widzialnego, które jest przepuszczane przez szybę. Im wyższy tym więcej światła wpadnie do pomieszczenia, a folia będzie jaśniejsza.

Folie przeciwsłoneczne, a klimatyzacja

Porównując czy warto założyć folie przeciwsłoneczne, czy lepiej wyrównywać temperaturę za pomocą klimatyzacji nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co można stwierdzić, to że na pewno znacznie zmniejszą one koszty. W przypadku autobusów wycieczkowych koszty montażu folii przeciwsłonecznych zwracają się w ciągu jednego sezonu. Opłacalność tego rozwiązania zależeć będzie więc od natężenia światła, jakie wpada do danego pomieszczenia.

Istnieją również specjalistyczne folie, które umożliwiają redukcję rachunków za ogrzewanie. Polegają na zmniejszeniu przepuszczalności cieplnej powierzchni przeszklonych. Takie rozwiązanie jednak, sprawdzi się tylko w przypadku obiektów takich jak wieżowce. Przed montażem warto wykonać serie obliczeń i kalkulacji za pomocą specjalnych programów, które pokaże po jakim czasie inwestycja się zwróci.

Co z promieniowaniem UV?

Jak powszechnie wiadomo, działanie promieniowania UV niekiedy może być szkodliwe. Często zdarza się tak, że przedmioty pozostawione na słońcu płowieją i odbarwiają się. Zapobiec temu mogą właśnie folie przeciwsłoneczne, które potrafią zredukować przepuszczalność promieniowania UV do 1%.

Więcej informacji o foliach przeciwsłonecznych na stronie: http://foliggo.com/

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ