Kupowanie używanego samochodu to zazwyczaj częściowa oszczędność, jednak również duże ryzyko zwłaszcza, gdy nie znamy naszego kontrahenta. Czasami przed zakupem warto zabrać samochód do mechanika i poprosić o rzetelne sprawdzenie jego stanu. Niektóre potencjalne usterki można jednak odkryć samemu, a my w tym artykule postaramy się wymienić 3 rzeczy o które warto zadbać przy zakupie samochodu używanego.

Akumulator

Baterie samochodowe, podobnie jak te w telefonach i laptopach mają to do siebie, że czym dłużej są użytkowane tym robią się słabsze. Kupując samochód używany zazwyczaj mamy informacje o roku jego produkcji, jednak nie wiemy kiedy był w nim wymieniany akumulator (o ile w ogóle był). Wg. ekspertów tę część samochodową powinno się wymieniać średnio co 5-6 lat, dlatego jeżeli kupujemy dajmy na to 10-letni samochód, powinniśmy zwrócić uwagę na stan akumulatora, który to można sprawdzić za pomoc specjalnych urządzeń pomiarowych lub udać się do mechanika, który z pewnością coś takiego będzie miał.

Olej silnikowy

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego uzależniona jest od rodzaju silnika (Diesel/benzyna) oraz jego wielkości. Jednak przyjęło się, że płyny silnikowe powinno zmieniać się po przejechaniu 15 000 km lub co roku. Kupując samochód warto zapytać poprzedniego właściciela, kiedy ostatnio wymieniany był olej. Jeżeli nie mamy takiej możliwości lub ta osoba nie pamięta, można to w bardzo łatwy sposób sprawdzić – najczęściej mechanizmy podczas wymiany oleju zawieszają na korku wlotowym karteczkę z taką informacją. Zbyt długi czas jeżdżenia na niezmienionym oleju silnikowym może skutkować poważnymi uszkodzeniami.

Płyny

Olej silnikowy to zdecydowanie obok benzyny lub ropy jeden z najważniejszych płynów samochodzie. Nie należy jednak zapominać, że oprócz wymienionych, istnieją również inne ciecze, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Płyn chłodniczy i hamulcowy również powinny podlegać regularnej kontroli, gdyż systemy, które obsługują są kluczowe dla funkcjonowania jednych z najważniejszych układów w samochodzie. Warto zwrócić również uwagę na tzw. filtry, czyli specjalne elementy przez, które przepływają wspomniane ciecze. Tak się składa, że mają one tendencje do zapychania się, dlatego kluczowa jest ich regularna wymiana.

Mamy nadzieję że udało nam się przybliżyć 3 rzeczy o które warto zadbać przy zakupie samochodu używanego, a ten artykuł okaże się pomocny podczas takich praktyk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ