Kupiliśmy samochód, jesteśmy z siebie zadowoleni, że wreszcie udało nam się dokonać transakcji, ale czy to oznacza, że jesteśmy właścicielami tego cacka? By móc nosić to dumne miano, musimy jeszcze pofatygować się w kilka miejsc.
Zacznijmy jednak od momentu samego zakupu. Dokument niezbędny, bez którego nic nie załatwimy, to umowa kupna – sprzedaży, należy ją koniecznie sporządzić i zachować. To na ten dokument będziesz powoływał się w każdym z urzędów. Co dalej? Gdzie najpierw się udać?
Urząd skarbowy
To proste, zakupiliśmy samochód, więc wzbogaciliśmy się, dlatego też najpierw udajemy się do urzędu skarbowego, by tam opłacić 2% podatek od wartości pojazdu. Ważne by nie zwlekać z tą wizytą, mamy na nią tylko 14 dni. Nie ma też sensu znacząco zaniżać ceny pojazdu na umowie, bo urzędnicy mają na to swoje sposoby i odpowiednie rejestry oparte na kwotach rynkowych pojazdu.
Wydział komunikacji
Kiedy już staniemy się szczęśliwymi, acz biedniejszymi posiadaczami stosownego stempla informującego o tym, iż dopełniliśmy formalności podatkowej, możemy się udać do urzędu komunikacji. Wizyta tutaj będzie wiązała się z przerejestrowaniem samochodu. By wszystko przebiegło sprawnie należy pamiętać o tym, by zabrać ze sobą wyżej wymienioną umowę, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem, ważne ubezpieczenie OC, ewentualnie kartę pojazdu, jeśli takową posiadamy, dowód osobisty oraz tablice rejestracyjne. Po złożeniu niezbędnych dokumentów otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, na który będziemy się powoływać przez 30 dni i tablice rejestracyjne. W ciągu miesiąca otrzymamy stały dowód rejestracyjny.
Ubezpieczyciel
Najważniejszym obowiązkiem właściciela jest ubezpieczenie pojazdu. Jeżeli zakupiliśmy samochód z ubezpieczeniem OC i AC, to pierwsze z nich przechodzi w tym momencie na nas, a drugie jest rozwiązywane automatycznie. Mamy prawo wypowiedzieć aktualną polisę OC i wybrać sobie dla nas korzystniejszą. Z pewnością warto rozejrzeć się za atrakcyjną ofertą, jeśli posiadamy jakieś bonifikaty.
Po załatwieniu formalności, z „twardym” dowodem w ręku i opłaconym OC, zostajemy pełnoprawnymi właścicielami samochodu. Szerokiej drogi!