Każdy samochód oraz inny pojazd poruszający się po drodze musi przechodzić regularne badania techniczne, które określane są też jako przeglądy techniczne. Na czym polegają tego rodzaju badania i ile musimy za nie zapłacić?

Termin badań technicznych

Pierwsze badania techniczne nowego auta musimy wykonać wtedy, gdy będzie miało ono 3 lata – czas ten liczony jest od momentu rejestracji. Następny przegląd techniczny musimy wykonać po 2 latach od pierwszego. Następnie badania trzeba wykonywać corocznie. Gdy samochód będzie miał co najmniej 5 lat, w takim przypadku badania musimy wykonywać co roku.

Samochody, które mają zamontowaną instalację gazową, powinny przechodzić badania techniczne przynajmniej raz do roku bez względu na ich wiek.

Podstawowe i okręgowe stacje kontroli pojazdów

Badania techniczne samochodu wykonujemy w stacjach kontroli pojazdów. Główna różnica między podstawowymi i okręgowymi stacjami kontroli pojazdów dotyczy ich uprawnień do przeglądów samochodów o DMC powyżej 3,5 tony.

Z usług okręgowych stacji kontroli pojazdów musimy skorzystać też wtedy, gdy dojdzie do zatrzymania dowodu przez drogówkę i otrzymania dokumentu ze skierowaniem na obowiązkowe badanie techniczne. Wówczas powinniśmy udać się właśnie do okręgowej stacji. Jeśli chcemy wykonać takie badanie techniczne Warszawa jest jednym z miast, gdzie jest to możliwe.

Co jest sprawdzane podczas badań technicznych samochodu?

W trakcie badań technicznych specjalista sprawdza stan najważniejszych układów i elementów samochodu, w tym hamulców, oświetlenia, układu kierowniczego, zawieszenia, nadwozia, układu wydechowego, silnika, ogumienia, pasów bezpieczeństwa obowiązkowego wyposażenia pojazdu, emisji spalin.

Co jeżeli auto nie przejdzie badania technicznego?

Jeśli nas samochód nie zaliczy badania technicznego, wówczas diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i wystawia zaświadczenie o negatywnym wyniku. Samochodem nie możemy wtedy poruszać się po drodze. Musimy zlecić naprawę pojazdu i zgłosić się na kolejne badanie. Jeśli tym razem będzie ono pozytywne, wtedy możemy odebrać dowód rejestracyjny auta w lokalnym wydziale komunikacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ