Odpowiednio dobrane buty to wygoda, bezpieczeństwo i co bardzo ważne dla wielu motocyklistów, atrakcyjny look. Współczesny rynek akcesoriów motocyklowych oferuje wiele typów obuwia motocyklowego dostosowanego do zróżnicowanych potrzeb motocyklistów, do preferowanego przez nich stylu jazdy i używanych przez nich motocykli. Zasadniczo wszystkie buty motocyklowe dzielimy na buty wysokie i niskie. Te pierwsze mogą sięgać nawet kolana, chroniąc nie tylko stopę i staw skokowy, ale także piszczel. Te drugie sprawdzą się podczas cieplejszych miesięcy roku, zwłaszcza w jeździe rekreacyjnej i po mieście, oferując wyższy poziom komfortu i większą swobodę poruszania się już po zejściu z motocykla.

Alternatywą dla typowych butów motocyklowych mogą być wysokie glany lub innego rodzaju buty skórzane o wzmocnionej konstrukcji, na przykład obuwie wojskowe. Jeśli jednak już zdecydowałeś się na zakup motocykla, warto byś dokupił do niego również odpowiednie buty. Dobre buty motocyklowe zapewnią Ci maksimum bezpieczeństwa i będą idealnym dopełnieniem pozostałych elementów stroju motocyklowego.

W sprzedaży znajdziesz kilka różnych modeli obuwia motocyklowego. Najpopularniejsze z nich to buty miejskie, kowbojki, buty motocyklowe sportowe i turystyczne.

  • buty miejskie – przeznaczone do jazdy rekreacyjnej i w ruchu ulicznym o dość dużej intensywności, gdzie zachodzi konieczność częstego zatrzymywania się i manewrowania pomiędzy samochodami. Takie buty mają zwykle niską cholewę z dodatkową stabilizacją stawu skokowego i specjalnym zabezpieczeniem w okolicach palców. Miejskie buty motocyklowe są na ogół lekkie, dobrze wentylowane i nadają się do chodzenia na krótkich dystansach.
  • kowbojki lub buty kawaleryjskie – są to skórzane buty o dość charakterystycznym kroju, o wysokiej cholewie i dużej ilości metalowych klamerek oraz wzmocnień, które nadają tym butom niezwykle stylowego charakteru.
  • buty sportowe – najczęściej są to buty wysokie, wyposażone w szereg specjalnych ochraniaczy, które mają minimalizować ryzyko uszkodzenia nogi podczas upadku lub poślizgu motocyklem sportowym. Takie buty wykonuje się ze skóry i wzmacnia sztywnymi elementami z tworzyw sztucznych, które tworzą rodzaj szkieletu odpowiedzialnego za ochronę wrażliwych części nogi. Specyficzną odmianą motocyklowych butów sportowych są buty typu enduro/cross. Takie buty wyróżniają się mocnym pancerzem chroniącym większą części nogi, aż po kolano oraz obecnością specjalnych klamerek, które pozwalają dopasować buty do kształtu i wielkości nogi każdego motocyklisty.
  • buty adventure – to najbardziej uniwersalne buty motocyklowe, jakie znajdziesz na rynku. Na ogół są to buty wodoszczelne typu wysokiego, nadające się na krótkie i dłuższe wyprawy motocyklowe, zapewniające wysoki komfort podczas jazdy i w czasie chodzenia. Oczywiście są to buty chroniące nogi przed lekkimi uszkodzeniami w momencie upadku, choć nie w tak wysokim stopniu, jak w przypadku obuwia typu sportowego.
[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ