Jak dbać o felgi stalowe

Wygląd felg ma duże znaczenie dla estetyki samochodu, dlatego aby urozmaicić ich wzornictwo, kierowcy często decydują się na kołpaki. Stan felg świadczy także o właścicielu auta, dlatego nie można zapominać o ich pielęgnacji. Właściwe dbanie o obręcze zwiększa ich żywotność i zapobiega korodowaniu, dzięki czemu zachowają się w dobrej formie przez wiele sezonów. W jaki sposób prawidłowo pielęgnować i konserwować felgi stalowe?

Mycie felg stalowych

Pierwszym krokiem, przygotowującym felgi stalowe do dalszej renowacji, jest ich dokładne umycie. W tym celu należy ostrożnie usunąć kołpaki, dzięki czemu łatwiej będzie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Jeżeli zależy Ci na gruntownej renowacji felg oraz ich konserwacji, powinieneś całkowicie zdjąć koła z samochodu oraz opony z obręczy. Dzięki temu możliwe będzie dokładne umycie felg z obu stron oraz ocenienie ich stanu technicznego. Mycie można przeprowadzić przy pomocy myjki ciśnieniowej lub ręcznie, używając do tego specjalnych detergentów. Środki czyszczące do felg wchodzą w reakcję z zaschniętym brudem, a dodatkowo są bezpieczne dla stalowych obręczy. Należy również pamiętać o dokładnym spłukaniu pozostałości płynu, aby nie narazić felgi na działanie ostrych środków chemicznych i lepiej przygotować ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Przygotowanie powierzchni do konserwacji

Po dokładnym umyciu felg stalowych, należy oczyścić ich powierzchnię z rdzy oraz pozostałości farby. Niezbędna do tego będzie szczotka druciana oraz papier ścierny o gradacji 800-1200, aby nie uszkodzić powierzchni. Żeby ułatwić sobie pracę, można wspomóc się wiertarką z nakładką ścierną, a wszelkie zakamarki precyzyjnie doczyścić niewielkim kawałkiem papieru ściernego. Na tym etapie ważne jest to, aby dokładnie pozbyć się wszystkich wykwitów korozyjnych. Po zakończeniu prac, konieczne będzie pozbycie się pyłów, poprzez dokładne wytarcie obręczy benzyną ekstrakcyjną.

Polerowanie i zabezpieczanie przed korozją

Większość kierowców decyduje się na montaż felg stalowych w okresie zimowym, ze względu na lepsze dopasowanie do zimówek oraz wydajniejsza pracę. Z tego powodu, felgi narażone są na ciągłe działanie wilgoci oraz śniegu, co przyczynia się do ich korodowania. Po dokładnym oczyszczeniu obręczy, należy ją wypolerować przy pomocy specjalnej pasty polerskiej lub delikatnym papierem ściernym. Tak jak w przypadku poprzedniego etapu, po zakończonej pracy należy dokładnie przetrzeć felgę miękką szmatką nasączoną benzyną. Dopiero na tak przygotowaną nawierzchnię, nakłada się preparat antykorozyjny, dbając o to, aby dokładnie pokryć nim nawet drobne zakamarki.

Malowanie felg stalowych

Nawet prosta felga nabierze nowoczesnego designu, jeżeli zostanie pomalowana na pasujący do nadwozia kolor. Pierwszym krokiem jest nałożenie specjalnego podkładu na całą powierzchnię obręczy, co oddzieli felgę od czynników korozyjnych oraz zapewni lepszą przyczepność właściwej farby. Do malowania najlepsza będzie farba akrylowa dedykowana do felg. Na rynku dostępne są różne warianty kolorystyczne z efektem połysku lub matowym wykończeniem. Dla lepszego krycia i zabezpieczenia, warto zaaplikować co najmniej dwie warstwy, a po wyschnięciu, nałożyć dodatkowo lakier ochronny.

Jak codziennie dbać o felgi stalowe?

Największym problemem felg stalowych jest ich podatność na korozję. Żeby temu zapobiegać, należy pamiętać o ich regularnym myciu. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, gdyż pozostawione na feldze resztki błota pośniegowego i soli, może przyczynić się do szybszego powstawania rdzy. Dobrym pomysłem jest zabezpieczanie obręczy woskiem samochodowym, co utrudni osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni. 

Natomiast jeżeli potrzebujesz dokonać zakupu nowych felg stalowych, to możesz to zrobić online w sklepach takich jak SklepOpon.com.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ