Kilka kroków które pomogą Ci uchronić akumulator przed uszkodzeniem zimą

Zima jest najcięższym okresem dla akumulatora – niskie temperatury a zwłaszcza mrozy przyspieszają rozładowywanie baterii. Silniki z kolei potrzebują znacznie więcej energii do uruchomienia – zwłaszcza kiedy mowa o dieslach, w których występuje grzanie świec żarowych i wysoka kompresja niezbędna do samozapłonu oleju napędowego. Krótkie odcinki wykonywane do pracy, brak odpowiedniego ładowania, podgrzewanie szyb i jazda na światłach na dłuższą metę mogą okazać się zabójcze dla naszego akumulatora. Zatem czy jest możliwość przeciwdziałania, aby rano móc spokojnie dojechać do pracy?

Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku akumulatora

Jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz się do zimy jest duża szansa, że akumulator Cię nie zaskoczy. Co warto zrobić jeszcze przed zimą:

  1. Sprawdź przyleganie klem do akumulatora oraz w razie potrzeby oczyść je – klemy odpowiadają za styk przewodów z akumulatorem, jeśli jest na nich warstwa nalotu lub są zbyt lekko zamocowane przepływ prądu może być ograniczony dzięki czemu nasz akumulator trudniej oddaje prąd – przy zapalaniu silnika oraz trudniej go przyjmuje podczas ładowania z alternatora.
  2. Sprawdź zamocowanie akumulatora – jego niewłaściwe zamontowanie może powodować problemy z luźnymi przewodami oraz uszkodzenie mechaniczne spowodowane nagłym silnym uderzeniem podczas hamowania.
  3. Sprawdź napięcie akumulatora – poprawne napięcie akumulatora w stanie spoczynku powinno wynosić 12 – 12,6 V. Jeśli jego poziom jest niższy warto doładować akumulator. Natomiast jeśli po doładowaniu napięcie jest dalej zbyt niskie rozważ wymianę. Odpowiedni akumulator znajdziesz na ucando.pl
  4. Sprawdź wydajność układu elektrycznego i alternatora – poprawne napięcie jest gwarantem poprawnego doładowywania akumulatora. Odpowiednia wartość napięcia powinna wahać się w granicach od 13 do 14 V. Jeśli napięcie jest zbyt niskie sprawdź alternator i regulator napięcia. Regulator napięcia warto również sprawdzić, kiedy wartość ładowania jest zbyt wysoka.
  5. Sprawdź pobór prądu po wyłączeniu samochodu – często zdarza się, że urządzenia pokładowe potrzebują podtrzymywania napięcia lub jeśli źle zamontujemy elementy nagłośnienia lub wideo rejestratora do instalacji będzie on pobierał prąd z naszego akumulatora co prawdopodobnie doprowadzi do jego bardzo szybkiego rozładowania.
  6. Podczas „pożyczania prądu” bardzo ważnym elementem jest unikanie wszelkiego rodzaju zwarć i unikanie użycia niskiej jakości kabli, mogą się one stopić niszcząc instalację naszego samochodu jednoczenie nie doładowując rozładowanego w drugim samochodzie akumulatora.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy samochód za grosze
Następny artykułJak dbać o felgi stalowe?

Pasjonat motoryzacji z krwi i kości. Uwielbiam auta z duszą, najlepiej rocznik 90, które według mnie były najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ