Do grona podstawowych elementów wyposażenia pojazdów mechanicznych zaliczane są oczywiście opony. Ogumienie samochodowe odpowiada bowiem za styczność samochodu z podłożem, poprawę przyczepności czy też skrócenie drogi hamowania. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego typu opon, auto zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Ważną kwestią jest sezonowa wymiana opon, między innymi z zimowego na letnie. Wiele osób zastanawia się czy można jeździć na ogumieniu zimowym w sezonie letnim. Nie jest to najlepszy pomysł.
Dlaczego nie warto jeździć latem na zimowych oponach?
Trzeba mieć na uwadze to, że w Polsce nie istnieją przepisy nakazujące stosowanie opon letnich w ciepłym okresie. Oznacza to, że jazda na „zimówkach” nie będzie wiązała się z żadną karą czy też mandatem. Warunkiem jest jednak posiadanie opon, których bieżnik nie jest płytszy od poziomu 1,6 mm. Z drugiej strony stosowanie tego typu produktów w porze letniej nie jest zalecane ze względu na dwa poniższe główne powody:
- Stosowanie ogumienia zimowego latem to po prostu rozwiązanie nieekonomiczne. Opony takie są bardziej miękkie w porównaniu z produktami na lato. W czasie jazdy po twardym podłożu w wysokich temperaturach, taki typ mieszanki gumowej ulegnie szybszemu zużyciu. Warto więc zainwestować w stosowne ogumienie letnie.
- Opony letnie (ciekawe opony na lato) posiadają konstrukcję bieżnika oraz rozwiązania technologiczne przystosowane do warunków letnich oraz do jazdy po suchej i mokrej drodze. Szczególnie w przypadku szybszej jazdy, można odnotować znacznie lepsze parametry opon letnich. Innymi słowy korzystanie z opon zimowych latem ma negatywny wpływ na szeroko pojęty komfort i bezpieczeństwo podróżowania.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Aby zapewnić sobie optymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy, należy pamiętać o zmianie opon z zimowych na letnie, gdy temperatury przez dłuższy czas utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach mieszanka letnia zużywa się optymalnie, równomiernie, a bieżniki ogumienia przeznaczonego na lato, są w stanie zapewnić optymalną stabilność podczas jazdy po krętych i prostych drogach z dużą prędkością. Radzą sobie one lepiej od bieżników zimowych również w zakresie odprowadzania wody z powierzchni styku z podłożem. Można w ten sposób chronić siebie i pojazd przed groźnym zjawiskiem aquaplaningu, czyli poślizgu na poduszce wodnej.
Kupując opony letnie, można je dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Ogumienie chińskie i klasy ekonomicznej nadaje się głównie do aut miejskich i pojazdów pokonujących niedalekie trasy, których kierowcy lubią jeździć spokojnie. Opony klasy średniej to dobry wybór do większości samochodów. Posiadają one dobrą jakość przy zachowaniu korzystnej ceny. Trzecia opcja to opony letnie klasy premium idealne do aut sportowych i pojazdów wyższej klasy, które generują wysokie osiągi. Bazują one na najnowocześniejszych technologiach i materiałach.
Jakie opony letnie są godne uwagi
Współczesny rynek ogumienia samochodowego jest bardzo obszerny i nasycony wieloma rodzajami produktów. Do grona godnych polecenia wyrobów warto zaliczyć poniższe modele reprezentujące różne klasy jakościowe:
- Toyo Proxes TR1 – klasa premium,
- Michelin Pilot Sport 3 oraz 4 – klasa premium,
- Goodyear Efficientgrip Performance 2 – klasa premium,
- Hankook Kinergy Eco 2 K435 – klasa średnia,
- Fulda SportControl 2 – klasa średnia,
- BFGoodrich G-Grip – klasa średnia,
- Barum Vanis 2 – klasa ekonomiczna,
- Riken Road Performance – klasa ekonomiczna,
- Minerva 209 – klasa ekonomiczna (opony chińskiej produkcji).
Są to tylko przykłady. Na rynku dostępnych jest wiele innych ciekawych modeli w różnych rozmiarach. Każdy więc bez problemu znajdzie opony letnie dopasowane do własnych potrzeb.