Wyrejestrowanie pojazdu

Zastanawiasz się, czy po sprzedaniu auta musisz je wyrejestrować? A co po utracie pojazdu w wyniku kradzieży lub złomowania? Dowiedz się, kiedy i jak wyrejestrować samochód.

Użytkownicy pojazdów doświadczają wielu trudności związanych z formalnościami wymaganymi w urzędach i firmach ubezpieczeniowych. O ile polisę coraz łatwiej wykupić dzięki takim narzędziom, jak internetowe kalkulatory i porównywarki OC, o tyle zarejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdu mogą przysporzyć nieco kłopotów.

Kiedy można wyrejestrować pojazd?

Nie w każdym wypadku trzeba wyrejestrować samochód. Nie musisz tego robić na przykład wtedy, gdy sprzedałeś go osobie, która przerejestruje go na terenie Polski. Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe i konieczne tylko w kilku wypadkach:

 • po jego całkowitej utracie niezwiązanej ze sprzedażą,
 • po sprzedaży za granicę,
 • po wywiezieniu za granicę i zarejestrowaniu pojazdu w innym państwie,
 • po kasacji za granicą,
 • po kradzieży,
 • po wycofaniu pojazdu z obiegu,
 • po złomowaniu pojazdu w stacji demontażu lub przekazaniu go do punktu zbierania pojazdów.

Czy zapłacę karę za niewyrejestrowanie samochodu?

Od 2020 roku posiadacze samochodów muszą wyrejestrować samochód w ciągu 30 dni od jego utraty. Termin ten uległ chwilowemu wydłużeniu ze względu na pandemię COVID-19, ale od początku 2021 roku znów wynosi 30 dni.

Właściciel pojazdu, który nie dotrzyma tego terminu, zapłaci na rzecz powiatu karę wynoszącą od 200 do 1000 zł. O dokładnej wysokości kary zadecyduje miejscowy starosta.

Czego potrzebuję do wyrejestrowania pojazdu?

Pojazd powinieneś wyrejestrować osobiście lub przez pełnomocnika. Ustanowienie pełnomocnictwa będzie kosztowało dodatkowo 17 zł, chyba że pojazd wyrejestruje w Twoim imieniu Twój rodzic, współmałżonek lub dziecko.

To, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, zależy od powodu wyrejestrowania samochodu. W każdym wypadku będziesz potrzebował wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, dokumentu tożsamości i dowodu uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie samochodu. Opłata wynosi 10 zł i można ją wnieść zarówno w kasie urzędu, jak i przelewem na jego konto.

Z tymi oraz dodatkowymi dokumentami musisz udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli masz profil zaufany, możesz również dopełnić formalności przez internet, o ile wybrany przez Ciebie urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą.

Samochód może zostać wyrejestrowany od ręki, ale ten czas może się wydłużyć do 30 dni lub maksymalnie 2 miesięcy.

Jak wyrejestrować skradziony samochód? 

Do wyrejestrowania skradzionego samochodu będą Ci potrzebne:

 • oświadczenie o kradzieży auta,
 • wydane przez policję zaświadczenie o kradzieży,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • karta pojazdu, jeśli została wydana.

Jeżeli posiadasz dowód umorzenia postępowania w sprawie kradzieży, również powinieneś przedstawić go w urzędzie. 

Pamiętaj, że po odzyskaniu pojazdu z kradzieży możesz go ponownie zarejestrować. Listę wszystkich rodzajów pojazdów, które podlegają ponownej rejestracji znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/wyrejestrowanie-pojazdu/.

Jak wyrejestrować auto złomowane w Polsce lub skasowane za granicą?

Do wyrejestrowania auta złomowanego w stacji demontażu lub przekazanego do punktu zbierania pojazdów potrzebne będą dokumenty samochodu, takie jak dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, karta pojazdu, jeśli ją posiadał, a także zaświadczenie o zezłomowaniu auta.

Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży za granicę lub po zarejestrowaniu go poza granicami Polski?

W trakcie wizyty w wydziale komunikacji będziesz musiał okazać potwierdzenie sprzedaży auta (na przykład umowę kupna-sprzedaży). Oprócz niej wymagane jest oświadczenie byłego właściciela o zbyciu pojazdu, a także kopia zaświadczenia o zarejestrowaniu auta za granicą.

Jak wyrejestrować auto po jego trwałej utracie?

Po stracie samochodu na przykład w wyniku zniszczenia go w wypadku trzeba przedstawić dokument potwierdzający konieczność kasacji. Potrzebny będzie też dowód dokonania wpłaty na rzecz gminy. Wpłata ma indywidualnie ustalaną wysokość i jest przeznaczana na utrzymanie porządku w gminie. Poza tym należy dostarczyć podstawowe dokumenty pojazdu: tablice rejestracyjne, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny.

Jak wyrejestrować pojazd wycofany z obiegu?

Do wyrejestrowania pojazdu wycofanego z obiegu będzie potrzebny tylko jeden z poniżej wymienionych dokumentów:

 • potwierdzenie wycofania z obiegu (na przykład wydane przez producenta samochodu),
 • potwierdzenie wykupienia pojazdu przez firmę, która wprowadziła go do obiegu,
 • kopia decyzji administracyjnej o wycofaniu pojazdu z obrotu.

Co zrobić po wyrejestrowaniu pojazdu?

Ostatnim krokiem właściciela pojazdu po wyrejestrowaniu go jest przedstawienie ubezpieczycielowi potwierdzenia wyrejestrowania i wręczenie mu wypowiedzenie OC. Dzięki temu były posiadacz auta odzyska część składki za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ