kurtka motocyklowa

Dobra odzież na długie wycieczki motocyklowe będzie charakteryzować się nie tylko rasowym wyglądem, ale przede wszystkim odpornością na trudne warunki użytkowania, zapewniając przy tym wygodę w trakcie pokonywania każdego kilometra. Jakie ubrania będą idealne na motocykl szosowo-turystyczny?

Stroje przeznaczone do jazdy motocyklem mają zupełnie inną charakterystykę niż ubrania, które znajdziemy w tradycyjnych sklepach. Dzięki odpowiednim materiałom i zastosowanym technologiom odzież motocyklowa zniesie ciężkie traktowanie i długotrwałą ekspozycję na trudne warunki, a przy tym lepiej ochroni nasze ciało w trakcie kolizji lub upadku z maszyny. Te walory stają się szczególnie istotne wtedy, gdy planujemy wybrać się w dłuższą trasę. O czym warto więc wiedzieć, gdy szukamy ubrań na motocykl szosowo-turystyczny?

Po pierwsze: kurtka

Dobra kurtka motocyklowa to podstawa stroju każdego motocyklisty, niezależnie od rodzaju maszyny, jakiej będziemy dosiadać. Jej największe zalety, takie jak specjalna wzmocniona konstrukcja i podwyższona wytrzymałość, idą w parze z wyglądem podkreślającym przywiązanie do motocyklowej pasji. Spośród wielu marek dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę m.in. na kurtki Rebelhorn, które pokazują, że wysokie właściwości użytkowe nie muszą kłócić się z przystępną ceną.

Kurtka na motocykl turystyczny powinna prezentować uniwersalną charakterystykę, dlatego zamiast tradycyjnej skóry dobrze będzie rozważyć zakup kurtki tekstylnej. Będzie ona bardziej oddychająca i komfortowa, co jest istotne przede wszystkim latem – wtedy też najczęściej wybieramy się na długie motocyklowe wyprawy. Wygodna kurtka motocyklowa powinna przy tym w miarę możliwości nie krępować ruchów. Podczas długiej trasy na pewno docenimy także dodatkowe kieszenie.

Po drugie: spodnie

Odpowiednie spodnie na motocykl są równie ważne, co dobrze dobrana kurtka. Ich zadaniem jest ochrona nóg motocyklisty – nie tylko przed chłodem, wiatrem czy deszczem, ale też kamieniami, odłamkami i pyłem unoszonym z drogi. Ubrania od uznanych producentów, takie jak np. spodnie Held, będą też w stanie ochronić nasze nogi w trakcie upadku. Wszystko to dzięki dodatkowym protektorom, sliderom i panelom ochronnym, które w zależności od modelu można dodatkowo rozbudować.

Podobnie jak w przypadku kurtki, również w kwestii spodni warto postawić na model tekstylny. Dobrej jakości spodnie motocyklowe to gwarancja z jednej strony należytej ochrony przed trudnymi warunkami użytkowania, z drugiej zaś pełnej wygody w każdą pogodę. Materiały inne niż skóra mają bowiem jedną, poważną zaletę: jest nią ich uniwersalna wszechstronność.

Po trzecie: buty

Dobierając strój na motocyklowe wyprawy, łatwo zapomnieć o odpowiednich butach. To duży błąd, gdyż podobnie jak spodnie, również i buty zapewniają ochronę dolnych partii ciała, które najbardziej narażone są na kontakt z twardymi i groźnymi odłamkami, unoszonymi z drogi w trakcie dynamicznej jazdy. Specjalistyczne obuwie od uznanych producentów, spośród których można wymienić np. buty motocyklowe Seca, pozwoli nie tylko ochronić stopy przed kamieniami, ale też dobrze zniesie przedłużoną ekspozycję na ciepło silnika.

Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią się pomiędzy sobą zarówno parametrami, jak i ceną oraz wyglądem. Jeśli jednak planujemy używać butów na długich trasach, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup wysokiego obuwia turystycznego, okrywającego nie tylko stopy, ale też łydki i golenie. W ten sposób ochronimy możliwie największą część nóg: protektory zawarte w konstrukcji buta przyjmą na siebie dużą część sił, które pojawiają się w trakcie nieprzyjemnych zdarzeń.

Po czwarte: akcesoria

Wiesz już, czym kierować się przy doborze najważniejszych elementów garderoby na motocyklowe wyprawy. Zanim wyruszysz w trasę, warto jednak zwrócić uwagę także na akcesoria. O kasku, rękawicach czy sakwach pamięta każdy, ale być może przyda Ci się coś jeszcze? Dodatkowa kamizelka ocieplająca, bielizna termoaktywna, odblaskowe szelki czy też wygodny plecak na wodę – to tylko niektóre sposoby na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podczas pokonywania długich kilometrów.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ