Wynajem długoterminowy czy zakup auta

Przez lata jedyną opcją pozwalającą na korzystanie z auta był jego zakup. Obecnie sytuacja pod tym względem wygląda zgoła inaczej – w Polsce, wzorem krajów zachodnioeuropejskich oraz Stanów Zjednoczonych, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. W naszym tekście zastanowimy się nad wynajmem samochodu, ale spojrzymy na całą sprawę z nieco innej strony. Co wydaje się lepszym wariantem w czasie obecnego kryzysu gospodarczego, wynajem pojazdu czy zakup? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Do dzieła!

Inflacja a wydatki

Inflacja to problem, o którym w 2023 roku powszechnie mówi się w mediach. Nie będziemy się w naszym tekście rozwodzić nad definicjami tego zjawiska. Musisz jedynie wiedzieć, że inflacja to proces ogólnego wzrostu cen w gospodarce, który przekłada się na spadek wartości pieniądza.

Tak wysoka inflacja, z jaką mamy obecnie do czynienia, rzutuje na podejmowane przez nas decyzje zakupowe. W sieci można znaleźć wiele artykułów pokazujących, jak poważnym problemem jest ubożenie społeczeństwa, my jednak spojrzymy na to z innej strony.

W czasie inflacji można bowiem ciąć wydatki na różne sposoby. Jednym z nich jest wynajem długoterminowy auta zamiast jego zakupu. Wypożyczenie samochodu może być sposobem na optymalizację domowych wydatków. Wynika to z prostej przyczyny – im wyższa będzie inflacja w następnych kilku latach (a prognozy Narodowego Banku Polskiego wskazują, że podwyższona inflacja będzie nam towarzyszyć jeszcze przez dwa-trzy lata), tym raty za wynajem pojazdu będą coraz mniej dotkliwe dla naszego budżetu.

Jest tak, ponieważ wiele wskazuje na to, że mamy w naszym kraju spiralę płacowo-cenową, co oznacza, że rosnącym cenom towarów i usług towarzyszą podwyżki pensji pracowniczych. A zatem, rata za najem auta np. za rok będzie mniej obciążająca niż obecnie.

Ponadto, w tak niepewnych czasach jak obecne pozbywanie się dużych ilości gotówki niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Może się ona przydać np. na czas bezrobocia czy słabszych obrotów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nasze oszczędności, które przeznaczylibyśmy na zakup auta, ulokujemy na lokacie itp., możemy liczyć na dodatkowe wpływy w postaci odsetek.

Wynajem długoterminowy auta – z jakiej oferty skorzystać?

Motyw finansowy to ważny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wynajmie lub zakupie auta. To jednak jeszcze nie wszystko. Wysoka inflacja nie zmienia faktu, że powinniśmy szukać takiego usługodawcy, który dostarcza dobre samochody w konkurencyjnych cenach. Jedną z takich firm jest wypożyczalnia samochodów Best-Rent.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ