Leasing samochodów kojarzy się tradycyjnie z zakupem samochodów nowych. Najczęściej w większej liczbie na raz, aby stworzyć, lub uzupełnić flotę firmową lub zakupić pojedyncze egzemplarze na użytek przedsiębiorstwa. Rzadziej na leasing decydują się indywidualni klienci. Okazuje się jednak, że jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest w ofercie coraz większej liczby  wyspecjalizowanych firm leasingowych. Jaki samochód można wziąć w leasing, o czym należy pamiętać przy jego wyborze i czy jest to opłacalna forma finansowania pojazdu? Oto najważniejsze informacje na temat leasingu używanych samochodów.

Leasing samochodów używanych – jakie samochody można leasingować?

Decydując się na leasing samochodu nowego, nie trzeba się ograniczać – można wybrać dowolne model oraz markę i bez problemu znajdzie się leasingodawcę, który będzie chciał wziąć udział w transakcji. Jednak leasing samochodów używanych jest trochę bardziej ograniczony, a głównym ogranicznikiem jest wartość pojazdu. Ponieważ faktycznym właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, zwykle nie decyduje się na wyleasingowanie samochodu, który po zakończeniu umowy, czyli na przykład po pięciu latach, będzie niewiele wart lub nie będzie nadawał się do dalszej odsprzedaży. W związku z tym leasing samochodów używanych dotyczy najczęściej aut niezbyt starych – najczęściej dwu- lub trzyletnich, rzadziej starszych. Kolejną ewentualnością jest wzięcie w leasing samochodu wyższej klasy lub tak zwanej marki premium, który nawet używany jest dość drogi i po zakończeniu okresu finansowania wciąż będzie wiele wart. W takiej sytuacji leasingodawca z pewnością będzie bardziej zainteresowany finansowaniem.

Używany samochód w leasingu – o tym trzeba pamiętać

Co do ogólnych zasad leasing samochodów używanych, nie różni się zasadniczo od tego dotyczącego nowych samochodów. Większe różnice pojawiają się przy szczegółach umowy. Chodzi między innymi o wysokość wkładu własnego, który w przypadku auta używanego musi być zazwyczaj wyższy, niż w przypadku auta nowego. Jednak o wiele niższa jest rata lub za taką samą miesięczną opłatę można wziąć auto wyższej klasy. Każdy musi sam przeanalizować, które rozwiązanie bardziej mu pasuje i czego oczekuje od samochodu. Warto pamiętać też o tym, że decydując się na leasing samochodu używanego, nie można sobie pozwolić na dowolne konfigurowanie pojazdu, trzeba zdecydować się na jeden z samochodów dostępnych na rynku. Jeśli ktoś chciałby pojazd bardziej spersonalizowany, o konkretnym wyposażeniu i parametrach – lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie w leasing samochodu nowego.

Dlaczego warto wziąć w leasing używany samochód?

Leasing używanych samochodów ma takie same zalety jak ogólnie rozumiany zakup samochodu używanego. Jest on przede wszystkim tańszy, daje również możliwość bardzo szerokiego wyboru, bo rynek aut używanych w Polsce jest bardzo duży. Nie należy się również obawiać stanu pojazdów, bo pomimo tego, że są używane – jak już było wspomniane – aby wziąć je w leasing, nie powinny być starsze niż kilkuletnie. A to oznacza, że można wziąć używane auto, które jest jeszcze na gwarancji producenta i nawet pomimo tego, że pojazd zmieni właściciela i będzie użytkowany w ramach leasingu, wszystkie prawa z tytułu gwarancji będą przysługiwały również obecnemu użytkownikowi. Z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo ważne jest również to, że ratę leasingową można w całości odpisać sobie jako koszt. Jest to więc bardziej opłacalne niż kredyt, którego kosztem jest tylko oprocentowanie.

Leasing używanych samochodów – gdzie szukać ofert?

Chociaż leasing aut używanych jest coraz popularniejszy, wciąż nie jest powszechny. Przez to nie każda instytucja finansowa zgodzi się na taki układ. Najbardziej konserwatywne w tym zakresie są zazwyczaj banki, dla których leasing aut jest najczęściej jednym z bardzo wielu sposobów na zarabianie. Dlatego najczęściej oferują tylko podstawowy zakres finansowania – najbezpieczniejszy i najbardziej opłacalny z punktu widzenia leasingodawcy, czyli leasing samochodów nowych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się z zamiarem wzięcia używanego auta w leasing do wyspecjalizowanych firm leasingowych, dla których jest to główny element działalności biznesowej. Takie firmy są o wiele elastyczniejsze i nastawione na dostosowanie się do wymagań klienta. Przykład firmy oferującej takie usługi można znaleźć pod tym linkiem: www.master1.pl. Warto zwrócić też uwagę na to, że firmy, które zajmują się tylko leasingiem, mają w ofercie nie tylko sam leasing, ale również pokaźny wybór aut dla ewentualnych leasingobiorców. Daje to jeszcze większą możliwość dostosowania pojazdu do własnych potrzeb, a także jest wygodne. Można bowiem samemu wybrać na rynku aut używanych lub zdecydować się na egzemplarz dostępny w ofercie firmy leasingowej.

Leasing aut używanych – popularność będzie tylko rosnąć

Na koniec warto dodać, że decydując się na pojazd z oferty firmy leasingowej, zyskuje się pewność, że pochodzi on z legalnego źródła, jego przebieg i stan techniczny jest w pełni udokumentowany. Gdyby zaś z autem działo się coś niepokojącego, zawsze można liczyć na wsparcie. Podsumowując, należy stwierdzić, że leasing aut używanych to forma użytkowania pojazdu, której popularność powinna stale rosnąć. Przemawia za tym bardzo wiele argumentów – niższe koszty niż w przypadku kredytu, szeroki wybór pojazdów, które najczęściej są dość nowe, w bardzo dobry stanie technicznym i z pełną historią, a jednocześnie niski miesięczny koszt ich użytkowania. W związku z powyższym leasing aut używanych powinien zostać przynajmniej rozważony zarówno przez firmy oraz przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ