Łańcuchy śniegowe – kiedy używać?

Zima to chyba najbardziej znienawidzony okres przez wszystkich kierowców, którzy muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Często spotkamy się także z oblodzonymi drogami, które tak naprawdę weryfikują nas jako kierowców i nasze umiejętności zdobywane przez lata za kierownicą. Niestety, nie wszystko jest tak kolorowe, jak może się to wydawać, ponieważ nie wszystko zależne jest od osoby prowadzącej – zwłaszcza jeśli droga jest oblodzona i pojazd niemal robi to, co sam będzie chciał.

Opony zimowe to niemal podstawa, jednak czasem mogą nie wystarczyć i wtedy pojawia się konieczność stosowania takiego wyposażenia jak łańcuchy śniegowe – chociaż jeśli nie jesteście pewni, że można ich używać, to lepiej tego nie robić.

Jak podjechać pod górę w zimę – poradnik dla mieszkańców niewielkich miejscowości

Chociaż ten tytuł został ujęty przez nas w sposób humorystyczny, to doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że nie jest on dla większości w osób zabawny w żaden sposób. Ciężko jest znaleźć możliwość podjechania pod górę, jeśli na ulicy znajduje się tafla lodu.

Zastosowanie takich elementów jak łańcuchy śniegowe może być niemal obowiązkową czynnością, nawet jeśli będzie zagrożone to mandatem. Jeśli nie mieliście samodzielnie okazji próbować podjazdu pod taką górę, to prawdopodobnie mogliście widzieć dostępne filmiki w sieci, które taka wzmagania pokazywały – często kończyły się ona fatalnie dla kierowców, ponieważ auto w połowie drogi traciło przyczepność i mimo walki kierowcy, po prostu staczało się bezwładnie na sam dół, uderzając często w stojące na parkingu inne pojazdy.

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej jest dostać ewentualny mandat (co także jest mało prawdopodobne), czy ryzykować uszkodzeniem swojego pojazdu i przy okazji innych – co może pociągnąć Was do odpowiedzialności. Naturalnie nie jest tak w każdym wypadku, ponieważ łańcuchy śniegowe nie są zabronione we wszystkich miejscach, a nawet jeśli takie są i warunki obecnie stają się krytyczne, to policja przymyka często oko.

Założyć, czy wozić?

Najlepszym wyborem jest założenie łańcuchów śniegowych w sytuacji, gdy sytuacja tego wymaga. Obecnie do dyspozycji klientów są niemal błyskawiczne produkty, dzięki którym łańcuchy śniegowe zakłada się w kilka minut. Nie warto jeździć na nich cały czas, gdyż szybciej ulegną wyeksploatowaniu i w miejscach, w których nie ma lodu lub śniegu, pojazd będzie źle trzymał się drogi, co będzie miało także wpływ na bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ