Waga samochodowa – jak może ułatwić życie?

Wagi samochodowe nie są rewolucyjnymi urządzeniami. Używa się ich naprawdę od dawna, natomiast prawdziwe możliwości tych najbardziej nowoczesnych modeli nie wynikają nawet z dokładności, choć ta robi wielkie wrażenie, tylko z opcji dodatkowych, które mogą jeszcze bardziej ułatwić życie.

Ważenie bez obsługi

Systemy automatycznego i półautomatycznego obsługiwania pojazdów rozwijają się dobre kilkadziesiąt lat. Dawniej nie było jednak mowy o całkowicie bezobsługowych wagach – trzeba było przynajmniej identyfikować pojazdy i kierowców. Teraz tym może zająć się system komputerowy współpracujący z czytnikiem kart magnetycznych i kamerą rozpoznającą numery rejestracyjne. Są one od razu wprowadzane do generowanego raportu i czas pobytu na wadze skraca się do kilku chwil – cała rejestracja odbywa się praktycznie zupełnie bez udziału pracowników obsługi.

Opis pojazdu na wadze

W stosunkowo niewielkich zakładach można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że każdy wie skąd i dokąd jedzie dany pojazd i co przewozi. Im jednak firma większa, tym pilniejsza staje się potrzeba lepszego opisywania pojazdów na placu i na wagach. Właśnie te ostatnie mogą pomóc, ponieważ jako akcesorium dodatkowe można zamontować terminal dla kierowców z klawiaturą pozwalającą od razu wprowadzić opis pojazdu zgodny z wymogami przedsiębiorstwa. Pozwoli to lepiej zapanować na ruchem na placu i od razu skierować ładunek do właściwej rampy.

Czas to pieniądz

Jedno z najważniejszych udoskonaleń, jakie wprowadzono kiedykolwiek w konstrukcji wag samochodowych, to przyspieszenie ich działania. Oczywiście, że sama komputeryzacja ma tu olbrzymie znaczenie, ponieważ ogranicza czas potrzebny na ręczne wprowadzanie danych. Ważna jest jednak także technologia samej wagi – dawniej pojazdy stały na pomostach ważących nawet po kilkadziesiąt minut. Dziś często minuta w zupełności wystarcza, aby określić masę pojazdu z dokładnością do 0,1% (w przypadku takich wag: https://www.tamtrongroup.com/pl/product/wagi-samochodowe-prefabrykowane/, albo przynajmniej 2% (ta wartość dotyczy głównie wag osiowych i wynika z innego modelu działania). Skrócenie czasu ważenia przekłada się na możliwość obsługi większego ruchu i konieczność instalacji mniejszej liczby urządzeń pomiarowych.

Waga o budowie modułowej

Wszystkie nowoczesne wagi mogą być rozbudowywane. Dołączenie do nich atestowanych akcesoriów: od terminali i drukarek, po bramki dozymetryczne i systemy identyfikacji pozawala jeszcze lepiej dostosować urządzenia do specyfiki konkretnego zakładu. Wszystko to razem przekłada się na wzrost efektywności pracy, bezpieczeństwa, poprawia też możliwość bieżącego zarządzania i daje błyskawiczny dostęp do danych, które umożliwiają podejmowanie decyzji o dalszych etapach pracy z konkretnym ładunkiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ