Instalacja LPG - czy warto kupować auto na gaz

Samochody z instalacją gazową cieszą się dużą popularnością, z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne, aniżeli ma to miejsce w przypadku benzyny. Wystarczy spojrzeć na cenę gazu i benzyny, aby zauważyć że to pierwsze paliwo jest niemal o połowę tańsze. Koszt założenia instalacji gazowej nie zawsze należy do najtańszych. W jakich przypadkach opłaca się wybierać auto na gaz i co możemy dzięki temu zyskać?

Zalety instalacji gazowej

Nowoczesne instalacje gazowe wyglądają zupełnie inaczej od generacji montowanych w autach jeszcze kilkanaście lat temu. Ich zaletę stanowi fakt, że są znacznie bezpieczniejsze i to zarówno dla użytkowników samochodów, jak również dla środowiska. Dlaczego tak się dzieje? Auta na płynnym gazie wytwarzają o wiele mniej gazów cieplarnianych niż ma to miejsce w przypadku pojazdów jeżdżących na olej napędowy bądź zasilanych benzynę. Wynika to przede wszystkim z fakt, że LPG zawiera więcej wodoru. W wyniku spalania wodór zamienia się w parę wodną, która jest nieszkodliwa. Co więcej, instalacje gazowe mogą lepiej się sprawdzić w czasie dłuższych podróży, ponieważ w sytuacji, gdy kończy się na jeden z rodzajów paliwa, bez żadnego problemu można go przełączyć na inny. W ten sposób wydłużamy zasięg samochodu, a co za tym idziemy możemy przejechać większą ilość kilometrów na jednym tankowaniu. Warto przy tym dodać, że tankowanie gazu może sprzyjać dłuższej żywotności silnika, ponieważ przekłada się na łagodniejszy zapłon. Wpływa także na to fakt, że olej nie spłukuje ścianki cylindra.

Wady LPG

Do głównych wad instalacji gazowej zalicza się wysoką cenę jej montażu, która może wynosić nawet 2,5-3 tysiące złotych w zależności od modelu auta. Samochody na gaz pociągają ze sobą także większe koszty badań technicznych, jednak różnica w cenie wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, a montaż instalacji jest przecież jednorazowy, dlatego zwrócić może się zaledwie po roku użytkowania. Niektórzy są zdania, że gaz może niszczyć silnik lecz w rzeczywistości mija się to z prawdą, o ile zdecydujemy się na wybór gazu dobrej jakości, który pochodzi ze sprawdzonego źródła. Jednym z nich może być http://tezet.pl/. Ponadto, montaż instalacji gazowej trzeba powierzyć profesjonalistom, ponieważ tylko wtedy zyskamy pewność, co do jej pełnej sprawności. Konieczne będzie przy tym zastosowaniem wysokiej jakości komponentów. Faktem jest za to, że samochody z LPG wykazują spadek mocy, jednak nie przekłada się to na gorszą dynamikę jazdy, ponieważ wynosi on zaledwie 4%, dlatego kierowca nawet nie odczuje go w trakcie jazdy.

Auto na gaz- czy warto?

Wszystko wskazuje na to, że auto na gaz to bardzo dobra inwestycja. Wiąże się nie tylko z oszczędnością, ale i większym bezpieczeństwem oraz lepszą pracę silnika. Oczywiście nie ma to miejsca w każdym przypadku, wiele zależy bowiem od rodzaju i modelu auta. W starszych, używanych samochodach montaż instalacji nie zawsze będzie opłacalny.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ