Chcesz wymienić samochód na nowy lub po prostu potrzebujesz pieniędzy i chcesz pozbyć się starego auta. Wydawałoby się, że sprzedaż samochodu to nic trudnego, wystarczy wystawić ogłoszenie w Internecie i Klienci sami będą się zgłaszać. Jak się okazuje to nie takie proste. W internecie jest tak wiele ofert, że nie ma pewności że akurat nasza przyciągnie uwagę użytkowników. Zatem jakie mamy opcje sprzedaży, jakich błędów unikać przygotowując ogłoszenie i o co należy zadbać,aby przyciągnąć oko potencjalnych nabywców?

Sprawdzonym sposobem na szybkie znalezienie nabywcy jest niska cena jednak nie o to chodzi. Sprzedający samochód zazwyczaj chce na nim zarobić lub otrzymać przynajmniej większą część kwoty, którą za nią zapłacić. Wybór metody zbycia starego pojazdu zależy od naszego czasu i kwoty jaką chcemy otrzymać. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze formy sprzedaży oraz ich za i przeciw, należy jednak pamiętać że prawnie jest ona wiążąca.

Gdzie sprzedać auto

Sprzedaż internetowa

Najłatwiejszym, najszybszym a zarazem współcześnie najpopularniejszym sposobem jest wystawienie ogłoszenia w Internecie na portalach ogłoszeniowych motoryzacyjnych, które codziennie odwiedza tysiące użytkowników. W ogłoszeniu możemy podać szczegółowy opis auta, zdjęcia oraz cenę z informacją czy podlega negocjacji. Zazwyczaj taka oferta przyjmuje formę propozycji, należy jednak pamiętać, że prawnie jest ona wiążąca.

Tradycyjna reklama za szybą samochodu

To stary sprawdzony sposób, zwłaszcza jeśli samochód będzie stał w miejscach uczęszczanych przez innych ludzi. W przeciwieństwie do ogłoszeń w internecie czy gazecie to nic nie kosztuje.

Oddaj samochód do komisu

Jeśli nie zależy Ci na uzyskaniu maksymalnej możliwej do uzyskania kwoty oddaj samochód do komisu. Musisz się jednak liczyć z tym że trzeba będzie uiścić prowizję. Przed oddaniem pojazdu do komisu zabezpiecz swoje interesy, ustal wcześniej w komitentem wysokość jego prowizji, aby później nie mieć problemów.

Skup aut

To najlepsza wybór jeśli chcesz jak najszybciej sprzedać samochód. Wystarczy że poszukasz w internecie kilka auto skupów i skontaktujesz się z nimi w celu otrzymania wstępnej wyceny. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest to skup aut za gotówkę lub z natychmiastowym przelewem. Co więcej skup aut używanych to miejsce gdzie możemy sprzedać samochód niezależnie od jego stanu technicznego, nawet powypadkowe, uszkodzone lub mocno wyeksploatowane. Skupują oni także samochody bez ważnego ubezpieczenia OC i przeglądu. Taki samochód ciężko byłoby sprzedać za pomocą ogłoszenia w internecie, prasie lub za szybą. Skupy aut zazwyczaj oferują darmowy dojazd do Klienta i transport samochodu. Często pracują 24h/7 więc mogą przyjechać po samochód zniszczony w wypadku. Sprawdź ile skup samochodów używanych Auta7 zapłaci za Twoje auto.

Jak przygotować się do sprzedaży auta

Ustal cenę, jaką chcesz uzyskać

NIe wiesz jak wycenić swój samochód. Sprawdź w Internecie cenę innych aut, podobnych do Twojego. Na niektórych portalach np. www. auto.pl znajduje się działa cennik aut używanych, w którym możesz sprawdzić średnią cenę wystawionych aut podobnych do twojego. Weź jednak pod uwagę że potencjalni Klienci na pewno będą chcieli negocjować, dlatego możesz zawyżyć cenę o kilkaset złotych, pamiętaj aby nie podnosić ceny zbyt wysoko, aby cena nie odstraszyła potencjalnych Klientów. Pamiętaj, że niska cena może wzbudzić podejrzenia.

Przygotuj informacje o pojeździe

Jeśli posiadasz przygotuj książeczkę serwisową oraz faktury potwierdzające dokonanie naprawy i wymiany, dzięki temu możesz udowodnić Klientowi że regularnie serwisował auto, co zostało wymienione podczas jego eksploatacji, jakie naprawy zostały wykonane i jakie części zakupione.

Opis samochodu

Chcesz sprzedać samochód za pośrednictwem ogłoszenia w internecie, prasie lub za szybą samochodu przygotuj szczegółowy opis auta uwzględniając w szczególności informacje o niestandardowym wyposażeniu samochodu, przeprowadzonych naprawach i wymianach części. Zastosuje także zwroty które mogą przyciągnąć nabywcę. np małe spalanie, idealny samochód rodzinny.

Wygląd ma znaczenie – ludzie są wzrokowcami

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie jakie robi samochód, dlatego jeśli chcemy uzyskać dobrą cenę przed sprzedażą zadbajmy o jego nienaganny wygląd. Pojazd musi być czysty i ogólnie zadbany zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, niedopuszczalne są śmierci, brzydki zapach i plamy na tapicerce.

Jeśli tapicerka jest brudna, poplamiona wypierz ją, dzięki temu wnętrze auta będzie dobrze wyglądać i ładnie pachnieć. Umyj także dywaniki.

Jeśli pod maską jest bardzo brudno, należy to umyć jednak nie bezpośrednio przed sprzedażą, świeże ślady mycia mogą wzbudzić podejrzenia u nabywcy (np. o wyciekającym oleju) lekkie zabrudzenia i warstwa kurzu są wskazane. Pamiętaj że agresywne środki do mycia mogą powodować korozję elementów aluminiowych, uważaj żeby nie zrobić więcej szkody niż pożytku.

Lśniący lakier potrafi przykuć uwagę kupującego, dlatego delikatna polerka i wosk to dobry pomysł. Jeśli na karoserii są drobne uszkodzenia pozostał je, naprawa może spowodować że nabywca pomyśli że auto miało poważne uszkodzenia. Współcześnie nabywcy używają specjalistycznych mierników grubości, drobne zarysowania czy wgniecenia, w przeciwieństwie do grubej warstwy szpachli nie odstraszą nabywcy. Lepiej tego nie naprawiać, aby ktoś nie pomyślał że samochód był uszkodzony lub powypadkowy. Zamiast wydawać na naprawę lepiej obniżyć o tę wartość cenę.

Dodatkowo:

  • wyczyść opony i felgi,
  • wyczyść szyby i lusterka,
  • uzupełnij płyny (olej, płyn chłodniczy i do spryskiwaczy)
  • użyj zawieszki zapachowej, najlepiej o delikatny zapachu,
  • wymień spalone żarówki,
  • sprawdź bezpieczniki,
  • opróżnij popielniczkę i wszystkie schowki w samochodzie.

Napraw, to co konieczne

Naprawa wszystkiego na pewno się nie opłaca. Jednak warto usunąć usterki łatwe do wykrycia i rzucające się w oczy. Na desce rozdzielczej nie mogą świecić się kontrolki wskazujące na jakiś błąd.

Nie cofaj przebiegu

Cofanie przebiegu to bardzo popularna praktyka stosowana przez handlarzy i komisy samochodowe. Jeśli przebieg jest wysoki, warto napisać w ogłoszeniu że w przeciwieństwie do konkurencji nie cofasz liczników. Ewentualnie możesz nie podawać przebiegu, dlatego że niektórzy nabywcy ustalają sobie próg maksymalny.

Negocjacja ceny

Zainteresowani samochodem na pewno będą chcieli negocjować cenę, dlatego już wcześniej zaplanuj najniższą kwotę, za którą jesteś w stanie sprzedać auto, oczywiście nie schodź do niej od razu.

Sprzedaż

Gdy dojdziesz do porozumienia z nabywcą i zapadnie decyzja o zakupie samochodu, pamiętaj aby załatwić niezbędne formalności. Podpisz umowę kupna – sprzedaży i wypełnij druki PCC-3 oraz PCC3a. Pamiętaj aby zgłosić sprzedaż u swojego ubezpieczyciela i wyrejestrować samochód w urzędzie komunikacji.

Auto najlepiej sprzedać za gotówkę od ręki. Jeśli decydujesz się na przelew, auto należy wydać dopiero po zaksięgowaniu kwoty na koncie.

[Głosów:21    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ