Co powinieneś wiedzieć, zanim weźmiesz samochód w leasing?

Leasing stanowi doskonałe rozwiązanie dla firm i osób prywatnych, które ze względu na brak środków nie mają możliwości, by kupić auto od ręki. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy z firmą leasingową.

Samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności, ale też do codziennego funkcjonowania. Zanim zdecydujemy się na wzięcie auta w leasing, warto poznać najważniejsze kwestie formalne, istotne dla leasingobiorcy

Dowiedz się więcej o leasingu samochodu.

Dopytaj o ubezpieczenie

Zawierając umowę leasingową powinniśmy pamiętać, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego stroną zawsze jest nominalny właściciel pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli faktyczny użytkownik samochodu płaci składki, nie może dostać odszkodowania bez zgody leasingodawcy. Kwestie te są rozwiązywane w różny sposób. Część leasingodawców dysponuje własną siecią serwisów, które wykonują naprawy bezgotówkowo. Inni dostarczają użytkownikowi zgodę na naprawę lub odbiór odszkodowania. Jeszcze inni wymagają zgłoszenia szkody nie do ubezpieczyciela, ale do leasingodawcy, po czym w przypadku pojawienia się szkody załatwiają wszelkie formalności za klienta. Wszystko to powinno zostać uregulowane w umowie.

Wyjaśnij niezrozumiałe zapisy umowy

Każdą umowę należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem – może się to wydawać oczywiste, jednak wiele osób nadal lekceważy tę kwestię i ponosi z tego tytułu konsekwencje. Umowy leasingowe są zazwyczaj pisane trudnym, fachowym językiem, który nie jest łatwy do zrozumienia dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu dokumentami. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z dokumentem, przekażmy go do wglądu prawnikowi lub osobie, która orientuje się w branży.

Dłuższy okres spłaty to wyższa cena samochodu

Biorąc samochód w leasing na dłuższy okres płacimy niższe raty, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że ostatecznie zapłacimy leasingodawcy więcej. Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, warto dokładnie wszystko przemyśleć i zastanowić się, czy lepiej będzie narazić się na większe raty, które jednak szybciej się skończą, czy na niższe, które będziemy musieli spłacać przez wiele lat. Im dłuższy okres spłaty, tym większe prawdopodobieństwo utraty płynności finansowej. Nawet jeśli spłata wyższych rat będzie dla nas poważnym obciążeniem, krótszy okres może oznaczać  mniejsze ryzyko utraty auta i tej części kwoty, którą w nie włożyliśmy do momentu zerwania umowy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ