Zmiana ubezpieczyciela OC - co warto wiedzieć?

Obowiązkiem właściciela pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce jest wykupienie ubezpieczenia OC. Nie jest on jednak zobowiązany do podpisywania kolejnych umów ubezpieczeniowych co rok w tej samej firmie. W zasadzie w każdym momencie można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jak tego dokonać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wypowiedzenie umowy OC

W aktualnym stanie prawnym właściciel samochodu może zmienić ubezpieczyciela, za pośrednictwem pisemnego wypowiedzenia umowy OC, wtedy gdy:

 • dobiega końca okres trwania wcześniejszej polisy odpowiedzialności cywilnej,

 • dokonał zakupu samochodu wraz z ważną polisą OC sprzedającego,

 • zawarł nową umowę OC bez wypowiedzenia wcześniejszej.

W takich sytuacjach bez trudu można wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie OC komunikacyjnego, przygotowując dokument wypowiedzenia na piśmie. Można przy tym skorzystać z gotowego wzorca lub samodzielnie przygotować pismo, które należy wysłać pocztą tradycyjną, faksem lub pocztą elektroniczną do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dokument wypowiedzenia musi uwzględniać:

 • dane osobowe właściciela pojazdu,

 • dane adresowe właściciela pojazdu,

 • numer rejestracyjny pojazdu,

 • markę i model,

 • numer polisy ubezpieczeniowej,

 • podstawę prawną.

Podstawą prawną wypowiedzenia umowy OC jest ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Wypowiedzenie muszą podpisać wszyscy współwłaściciele samochodu, ponieważ w przeciwnym wypadku nie nabierze ono mocy prawnej.

Kiedy wysłać wypowiedzenie?

Przygotowany dokument wypowiedzenia powinien trafić do towarzystwa ubezpieczeniowego co najmniej na 1 dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta polisa – w przypadku ubezpieczenia całorocznego. Można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie, jeśli jest to element rezygnacji z OC zbywcy nowo nabytego pojazdu. Natomiast kierowca powinien jak najszybciej wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w przypadku, gdy zauważy, że ma dwa ubezpieczenia OC na ten sam pojazd.

Nowy ubezpieczyciel

Należy pamiętać o tym, że nie można dopuścić nawet do jednego dnia przerwy w okresie trwania ubezpieczenia OC. Właściciel samochodu osobowego, który nie wykupi OC od razu po zakończeniu lub wypowiedzeniu wcześniejszej umowy, musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego kary pieniężnej w wysokości:

 • 740 zł – jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniosła do 3 dni,

 • 1850 zł – jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniosła od 4 do 14 dni,

 • 3700 zł – jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniosła powyżej 14 dni.

Dlatego przed wypowiedzeniem umowy OC, nie chcąc narażać się na takie koszty, warto znaleźć nowego ubezpieczyciela i podpisać z nim umowę. Można tego dokonać w kalkulatorze ubezpieczeń OC Ubezpieczamy Auto, gdzie przedstawione są różne oferty polis OC komunikacyjnych. OC samochodu w Ubezpieczamy Auto wybierzemy z najkorzystniejszą ceną. Nie musimy przy tym martwić się o zakres ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC pojazdu zawsze będzie on taki sam. Jest to uregulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ