Na co zwrócić uwagę kupując samochód używany?

Samochód to w dzisiejszych czasach jedno z najważniejszych udogodnień dnia codziennego – szybki, sprawny transport oraz możliwość wygodnego przewozu dużych gabarytowo przedmiotów przydaje się w wielu sytuacjach. Niestety, kupno samochodu bez konieczności zaciągania kredytu jest dla wielu osób poza możliwościami finansowymi. Dlatego tak często wybieramy auta pochodzące z rynku wtórnego. Jest to rozwiązanie oszczędne i nierzadko znacznie bardziej opłacalne z punktu widzenia funkcjonalności auta. Jednak rynek wtórny jest pełen pułapek, szczególnie dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Warto wiedzieć, jak zabrać się do oględzin auta, które zamierzamy kupić.

Używane auto – co w nim sprawdzić?

Zanim zdecydujemy się na kupno samochodu z drugiej ręki powinniśmy przeprowadzić dokładne oględziny, sprawdzić między innymi stan nadwozia, silnika oraz układu sterującego.

  • Nadwozie – oglądając nadwozie powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ślady, mogące świadczyć o tym, czy samochód jest po wypadku. Należą do nich między innymi ślady po szpachli oraz różnice w odcieniu lakieru. Jeśli znajdziemy takie ślady, powinniśmy dokładnie wypytać sprzedawcę o przyczynę – może się bowiem zdarzyć, że w momencie wypadku uszkodzeniu uległy również wewnętrzne układy samochodu, co wiązać się będzie z koniecznością ich naprawy. Ponadto warto upewnić się, że nadwozie nie nosi śladów rdzy, szyby są całe, nieporysowane i nieodpryśnięte, zaś w kabinie i bagażniku nie ma śladów wilgoci.
  • Silnik – w kwestii silnika powinniśmy sprawdzić jego osłony oraz uszczelki, a także poziom oleju, kolor dymu z rury wydechowej oraz barwę i konsystencję płynu chłodniczego. Warto na czas oględzin wprowadzić samochód na kanał.
  • Sterowność – w trakcie oględzin auta powinniśmy koniecznie udać się na jazdę próbną. Pozwoli nam to przekonać się czy auto nie „ściąga” na którąś ze stron, a ponadto pozwoli zlokalizować wszelkie niepokojące odgłosy, dobiegające z podwozia lub z komory silnika.

Gdzie kupować używane samochody?

Do wyboru mamy dwie opcje: kupno auta od osoby prywatnej lub w komisie. Drugie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa, gdyż firmy pośredniczące w sprzedaży samochodów na rynku wtórnym są obłożone znacznie większymi i bardziej klarownymi zobowiązaniami wobec klienta, niż właściciele prywatni. Ponadto możemy wybierać w ofercie komisów specjalizujących się w handlu autami danego producenta. Dla przykładu Centrum Motoryzacyjne Auto Plus proponuje swoim klientom samochody marek takich jak Fiat, Alfa Romeo czy Jeep. Niezależnie jednak od tego, którą z opcji wybierzemy, powinniśmy dla pewności wybrać się na oględziny w towarzystwie kogoś, kto lepiej zna się na samochodach, lub posiada upatrzony przez nas model. Osoba ta będzie naszym „głosem rozsądku”, który w obiektywny sposób stwierdzi, czy dany wóz wart jest swojej ceny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ