kable

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na terenie całego kraju, stając się ważnym elementem w funkcjonowaniu wielu gospodarstw domowych. Za ich pomocą masz możliwość wyprodukowania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania wszystkich domowych sprzętów. W funkcjonowaniu instalacji fotowoltaicznej ważne są między innymi wykorzystane w niej kable, które powinny gwarantować jej maksymalnie bezpieczne i sprawne funkcjonowanie. Poniżej poświęcamy nieco więcej miejsca tematyce kabli solarnych oraz przedstawiamy ich specyfikację i najważniejsze cechy konstrukcyjne oraz użytkowe. 

Okablowanie w fotowoltaice – dla prawidłowego działania całego układu 

Nie wszyscy użytkownicy fotowoltaiki wiedzą, jak ważną rolę w ich systemie pełni okablowanie. Choć może się wydawać, że jego zdaniem jest jedynie połączenie wszystkich elementów w zwarty, całościowy układ, to jednak sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Dostępne kable solarne różnią się pod wieloma względami oraz w różnym stopniu mogą nadawać się do pełnienia swoich funkcji. Ponieważ koszt zakupu kabli stanowi zaledwie kilka procent całej inwestycji fotowoltaicznej, nie warto oszczędzać na nich, lecz sięgać po produkty dobrej jakości, które będą sprawnie transportować energię oraz dane.

Kable fotowoltaiczne powinny być nade wszystko odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zmiennej pogody. Najbardziej zagrażają im niskie i wysokie temperatury – zarówno zimowe mrozy jak i sierpniowe upały. Z tych powodów kable chowa się zazwyczaj we wnętrzu instalacji, gdzie będą dodatkowo izolowane od czynników zewnętrznych. Ich wymiana na nowe wymaga demontażu osłon, co może przysparzać niemało kłopotów. Dlatego lepiej jest unikać sytuacji uszkodzenia kabli, wybierając produkty odporne i wytrzymałe. 

Jaki kabel fotowoltaiczny wybrać?

Kable fotowoltaiczne mają specyficzną charakterystykę. Przede wszystkim, są umieszczone w grubej izolacji, a w ich wnętrzu znajduje się linka miedziana pokryta specjalną warstwą ocynkowaną. Kable takie są więc szersze w przekroju niż ich zwykłe odpowiedniki, dzięki czemu nie wymagają stosowania zbyt wielu dodatkowych form zabezpieczeń. 

Kable fotowoltaiczne powinny odznaczać się też podwyższonym poziomem giętkości. Ma to niezwykle duże znaczenie, z uwagi na sam charakter instalacji i rozmieszczenia jej poszczególnych elementów. Giętkość powinna plasować się na poziomie 5 lub nawet 6, czyli przewyższać giętkość typowych przewodów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet po wielokrotnym zginaniu oraz przy silnych podmuchach wiatru, kabel zachowa swoją strukturę w stanie nienaruszonym. Kable o takich parametrach giętkości znajdziesz w ofercie speckable.pl.

Przyglądając się dostępnym kablom, warto zwrócić uwagę na ich maksymalną obciążalność prądową, która powinna być większa niż poziom energii elektrycznej obecnej w danym obwodzie. Ważne mogą okazać się pod tym względem takie cechy jak długość obwodu, napięcie, natężenie prądu oraz stopień przewodności w danym materiale. 

Na koniec warto podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki kabel fotowoltaiczny wybrać. By tego dokonać, należy posiadać specjalne kwalifikacje bądź po prostu zdać się na opinię eksperta. Odpowiednio dobrane przewody oraz ich właściwy montaż zagwarantują maksymalną żywotność całego układu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ