Jak dobrze wybrać alkomat

Zakup alkomatu, także do użytku domowego, to z pewnością dobry pomysł. To niewielkie urządzenie pomoże nam określić stopień naszej trzeźwości, a co za tym idzie uchronić przed przedwczesnym zasiądnięciem za kółkiem i – być może – spowodowaniem poważnego wypadku. Na rynku jest jednak bardzo wiele modeli, więc jak wybrać naprawdę dobry?

Firma ma znaczenie

Wybierając alkomat, zwłaszcza taki do domowego użytku nie musimy decydować się na specjalistyczne modele za kilka tysięcy złotych. Niemniej jednak dobry alkomat to z pewnością taki wyprodukowany przez uznaną firmę. Koszt takiego urządzenia kształtuje się kształtuje się w okolicach 300-500 złotych. Być może dla niektórych nadal oznacza to spory wydatek, niemniej jednak zastrzegamy, że zdecydowana większość tańszych urządzeń alkomatami w pełnym znaczeniu tego słowa absolutnie nie jest – a co za tym idzie, nie daje rzetelnych wyników.

Sensor elektrochemiczny

Bardzo ważne jest to, by wybrany alkomat posiadał sensor elektrochemiczny. Zapewnia on bowiem większą dokładność pomiaru, niż sensor półprzewodnikowy, jaki stosowany, który znaleźć możemy w niskiej jakości alkomatach, a także produktach starszej generacji. O ile dokładność automatu półprzewodnikowego wynosi 0,0 ‰., o tyle w przypadku dobrej jakości automaty elektrochemicznego jest ona znacznie lepsza – nawet do 0,000 ‰.Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi wymagają także częstszej kalibracji – w zależności od modelu może ona być wymagana nawet co 6 miesięcy. W przypadku nowoczesnych modeli elektrochemicznych kalibrację wykonuje się zazwyczaj raz na 12 miesięcy.

Kalibracja

Pamiętajmy, że każdy alkomat będzie wymagał co określony czas kalibracji. Jest to usługa dodatkowo płatna, dlatego warto zakupić alkomat, który został już wcześniej odpowiednio skalibrowany. Pozwoli to nam cieszyć się doskonałą precyzją wyników przez cały pierwszy okres eksploatacji (do następnej kalibracji) bez jakichkolwiek kosztów. Należy jednak wiedzieć, że okresowa kalibracja urządzenia jest po prostu niezbędna, by alkomat nadal podawał prawidłowe wyniki.

Ilość pomiarów wykonywanych w ciągu roku

Kolejnym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest deklarowana przez producenta maksymalna ilość pomiarów możliwych w ciągu roku bez potrzeby kalibracji. Bardzo ważne jest, byśmy wybrali model dokładnie odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy bowiem, że kalibracji i tak będziemy musieli po upływie dwunastu miesięcy dokonać. Nie ma więc sensu zaopatrywać się w sprzęt zdolny wykonać pięć, czy siedem tysięcy badań, jeśli ma on być używany w warunkach domowych. Przecież i tak nie wykorzystamy tego limitu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ