Wyważenie opon

Dwukrotnie w ciągu roku wymieniamy opony. Okazuje się jednak, że sama wymiana letnich na zimowe i odwrotnie, nie wystarcza. Należy też koła wyważyć.

O co chodzi z wyważaniem?

W związku z użytkowaniem opon mogą one tracić nieco swój kształt, a nie ta się ukryć, że najprzyjemniejsza jazda jest wtedy, gdy opony są po prostu równe i okrągłe. Inaczej mamy do czynienia z nierównomiernym rozkładem masy auta.

By wyważyć oponę umieszcza się ją na specjalnej maszynie, która służy tylko do tego. Do tego zabiegu stosuje się odważniki 5,10 bądź 25 gramów. Są one nabijane na zewnętrzny i wewnętrzny rant felgi. Dzięki nim nasza opona jest okrągła- jak nówka!

Niestety, ale wielu kierowców nie jest zainteresowanych wyważeniem opon. To błąd, bo takie koła negatywnie wpływają na sposób prowadzenia samochodu.

Złe wyważenie

Nieprawidłowe wyważenie zaczniemy szybko odczuwać. Z pewnością przy prędkościach większych niż minimalne zauważymy drżenie całego nadwozia. Następuje to dlatego, że koło ma zaburzony środek ciężkości. Co jeszcze? Ściąganie auta w jedną lub drugą stronę albo bicie kierownicy. To tylko początek problemów- potem może być jeszcze gorzej!

Jak często powtarzać tę czynność?

Lubimy mieć receptę na wszystko jednak t takiej nie dostaniemy. Jedyne wytyczne, jakie powinny nas interesować, to wymienianie opon na zimę i wiosnę. W tym okresie kolejny do warsztatów są oszałamiające. Jeśli wymieniamy opony to, zróbmy to, a później jak tylko minie szał na wymianę wybierzmy się do mechanika na wyważenie kół. Oszczędzimy tym samym czas i nerwy.

Warto mieć świadomość jak ważne jest regularne wyważanie kół. Taki zabieg poprawia komfort naszej jazdy, ale i jej bezpieczeństwo. Nie warto ignorować tego procesu. Dlatego skoro już przeczytałeś artukuły o wymianie i wyważaniu opon, to może najwyższy czas, by udać się do pobliskiego zakładu i to zrobić? Poświęćmy na to trochę czasu, bo wpływa to naszą wygodę w czasie jazdy, ale i bezpieczeństwo, a to ostatnie powinno być dla nas priorytetem, prawda?

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ