Opony do motocykla i skutera

Nie widzi się wielu motocyklistów, którzy przedzierają się przez zaspy. Często na ten czas nasze pojazdy czekają na swoją chwilę w garażu. Nie zdajemy sobie z tego często sprawy, ale to także wpływa na kondycję naszych opon. Jak dobrać te, które będą idealne?

Rozmiar

W motocyklu należy wybierać opony idealnie pod rozmiar zalecany przez producenta. Nie mają tu racji bytu zmiany szerokości, czy profilu, bo takie eksperymenty mogą skończyć się wypadkiem na drodze. W tej kwestii ciekawość i chęć do zmian jest pierwszym krokiem do spowodowania niebezpieczeństwa na drodze.

Model

Ta decyzja uzależniona jest od naszego jednośladu i stylu jazdy. Jeśli posiadamy motocykl sportowy, możemy bez obaw zdecydować się na opony z miękkiej mieszanki. Zapewniają one doskonała przyczepność, także w zakrętach. W motorze szosowo-turystycznym sprawdzą się za to opony twardsze- te zniosą obciążenie, jak i długie trasy. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretne opony, wybierzmy ich połączenie- czyli opony składające się z dwóch mieszanek.

Ciśnienie

Zbyt niska wartość ciśnienia negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo, a do tego powoduje szybsze zużycie bieżnika. Nieodpowiednie ciśnienie może całkowicie zmienić sposób prowadzenia motocyklu na przykład problemy ze skręcaniem. Ciśnienie w oponach w motocyklach jest ważniejsze, niż to w samochodach, dlatego zaleca się im sprawdzanie poziomu ciśnienia w oponie minimum raz w tygodniu.

Jak sprawdzić wiek opon?

To proste wystarczy znaleźć napis DOT. i przyjrzeć się co jest za nim. Pierwsze dwie cyfry wskazują na tydzień, w którym opona została wykonana, a dwie kolejne rok.

Czego nie polecamy?

Nie poleca się kupować opon używanych, nawet gdy te kusza wyglądem i ceną. Te artukuły zazwyczaj zużywane są do granic możliwości i właściwie kupno takiej opony to wydatek, który się nie opłaca! Bo na ile starczy nam bardzo zużyta opona? Strzelamy, że na niezwykle krótki czas, a po co skoro możemy zainwestować i kupić takie, które posłużą nam na lata, bez stresu?

[Głosów:7    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ