Mając samochód, należy pamiętać nie tylko o regularnych przeglądach i sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu. Co jakiś czas trzeba w nim też wymieniać niektóre jego elementy, jak choćby olej oraz filtry. Jak często trzeba to robić? Czy marka oleju ma znaczenie?
Jak wymienia się olej i filtry w samochodzie?
W teorii może to zrobić każdy kierowca osobiście, choć w praktyce jest tak, że wykonuje się to jednak u specjalistów. Mechanik samochodowy wymieni olej i filtry w Twoim aucie, jednocześnie sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i nie doszło do poważnych uszkodzeń w mechanizmie. Wiele osób zapomina o tych szczegółach, zwłaszcza że oprócz oleju i podstawowego jego składnika – filtra oleju, są jeszcze inne, często pomijane elementy, których awaria mogłoby poważnie zagrozić bezpieczeństwu jazdy. Niestety zazwyczaj bywa tak, że o tych rzeczach większość kierowców przypomina sobie, gdy jest już za późno i z samochodem zaczyna się coś dziać.
Kiedy wymienia się olej silnikowy?
Według wielu opinii olej silnikowy powinno się wymieniać nie rzadziej niż 1 raz w roku, od czasu istotniejsze będzie co innego – przebieg. Jeżeli z samochodu korzysta się intensywnie i często, taka wymiana może być konieczna wcześniej. Wychodzi się z założenia, że powinno się to odbywać mniej więcej co 10 do 20 tys. przejechanych kilometrów. Sporo może też zależeć od producenta oleju, a także sposobu jazdy. Przyjmuje się, że w silnikach o dużej pojemności może być to granica 20 tys. km, ale przy krótkich trasach i częstym odpalaniem silnika, ten czas będzie krótszy.
Jaki olej silnikowy jest najlepszy?
Zdecydowanie na rynku można znaleźć całe mnóstwo olejów silnikowych, które jednak między sobą mogą się znacząco różnić jakością. To oczywiście będzie miało wpływ na okres, w jakim olej będzie wymagał wymiany. Według rankingów najlepiej sprawdzają się takie marki jak Motul, Valvoline, Total, Liqui Moly oraz Texaco. Uzyskują one dobre wyniki w testach jakości, spełniają normy producentów oraz ogólne ACEA. Koncerny samochodowe mają pewne wytyczne, które pokazuje, jakie parametry muszą być spełnione, by olej mógł zostać zastosowany w samochodzie danego modelu. Dobrze więc zweryfikować, co zaleca producent twojego pojazdu, co pozwoli na lepsze dobranie produktu.
Jak często wymieniać filtry w samochodzie?
Filtrów różnego rodzaju jest w samochodzie całkiem sporo. Oprócz standardowego filtra oleju, mamy do wyboru jeszcze filtr powietrza, paliwa czy kabiny. W niektórych pojazdach są także filtry cząstek stałych, a chcąc zwiększyć swoje bezpieczeństwo i jakość powietrza – filtr kabinowy z węglem stałym. Jak często je wymieniać?
Filtr oleju wymienia się mniej więcej co 10 – 20 tys. km lub raz do roku, filtr paliwa (samochód benzynowy) to przebieg od 15 do 50 tys. km. W przypadku filtra kabinowego wymiana powinna nastąpić raz w roku lub co 15 tys. km i podobnie wygląda to w przypadku filtra powietrza, gdzie trzeba o tym pamiętać co 20 tys. km. Najdłużej trzyma się z kolei filtr cząstek stałych, ponieważ jego wymiana powinna nastąpić najpóźniej po 160 tys. km.