Wyciągarki samochodowe

Wyciągarki samochodowe kojarzone są głównie z off-roadem, jednak przydają się one również w tradycyjnej jeździe, np. gdy auto zakopie się w śniegu. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, dlatego warto mieć je w bagażniku.

Jakie są rodzaje wyciągarek samochodowych?

Wyciągarka ma za zadanie ułatwić przejazd samochodem przez trudny teren. Urządzenia dostępne w sprzedaży dzieli się m.in. na mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne. Pierwszy typ wykorzystuje wewnętrzny silnik do uzyskania mocy napędowej, a energia przekazywana jest przez przekładnie zębate i wały napędowe. W wyciągarkach samochodowych hydraulicznych stosuje się natomiast pompę hydrauliczną połączoną z silnikiem spalinowym. Ostatni typ stanowią wyciągarki elektryczne. W jaki sposób działają? Tego typu urządzenia zasilane są prądem, który wprawia je w ruch.

Przeznaczenie wyciągarek

Urządzenie umożliwia wyciągnięcie pojazdu mechanicznego, którego koła zakopały się w błocie, śniegu itp. Jest to podstawowy element wyposażenia pomocy drogowej, straży pożarnej oraz kierowców terenowych. Zdarza się, że wyciągarki wykorzystuje się też do holowania ciężkiej łodzi na brzeg, np. gdy silnik przestał działać. Zgodnie z wytycznymi tzw. uciąg urządzenia powinien wynosić mniej więcej 1,5 masy całkowitej samochodu. Należy jednak zaznaczyć, że wartość ta liczona jest przy maksymalnie rozciągniętej linie, tak więc nie w każdym miejscu będzie taka sama. Przed zakupem konkretnego modelu warto dokładnie sprawdzić parametry techniczne urządzenia, uwzględniając rozkład siły uciągowej na konkretnych odcinkach. W przeciwnym razie może się okazać, że wybrana wyciągarka nie spełni swojego zadania.

Jak działa wyciągarka samochodowa?

Wyciągarka samochodowa ma stosunkowo małe gabaryty i prosty mechanizm działania. Posiada ona bęben cylindryczny, na który nawijana jest lina mocowana np. do wahacza samochodowego. Dzięki wyciągarce nie trzeba dzwonić po pomoc drogową, by wydostać auto z zaspy albo błota. Istnieją różne typy wyciągarek. Wysokiej jakości urządzenia sterowane są przewodowym pilotem, posiadają 3-stopniową planetarną przekładnię, stalową linę i akumulator co najmniej 650 CCA.

Czy warto kupić wyciągarkę samochodową?

Oczywiście, że tak. Wyciągarkę można schować w bagażniku i nie zajmuje ona wiele miejsca. Urządzenie to absolutny must-have miłośników jazdy terenowej. Choć wyciągarkę montuje się głównie w tylnej części zawieszenia, wiele modeli umożliwia przymocowanie liny z przodu pojazdu. Jest to przydatne rozwiązanie, które pozwala na dostosowanie urządzenia do sytuacji i położenia auta. Warto zwrócić też uwagę na długość liny, gdyż może się zdarzyć, że podjechanie innym pojazdem blisko zakopanego samochodu będzie niemożliwe. Kolejnym istotnym aspektem jest także producent urządzenia. Jeśli potrzebujesz np. wyciągarki 12V, odwiedź nasz sklep. Znajdziesz tam wysokiej jakości, profesjonalne urządzenia renomowanych marek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ