Wiosna to najlepszy moment na przegląd klimatyzacji. Dlaczego warto to zrobić właśnie teraz? Czym grozi zaniedbanie układu klimatyzacji?Wiosna to najlepszy moment na przegląd klimatyzacji. Dlaczego warto to zrobić właśnie teraz? Jakie konsekwencje mogą wiązać się z zaniedbaniem przeglądu?

Podczas upałów klimatyzacja czyni jazdę dużo przyjemniejszą, zimą zaś zapobiega parowaniu szyb. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja montowana jest obecnie nawet w najniższych liniach miejskich kompaktów. By jednak w pełni cieszyć się wszystkimi jej zaletami, musisz prawidłowo o nią zadbać. Po pierwsze pamiętaj, że nieużywana klimatyzacja szybciej się psuje, bo czynnik chłodzący ma właściwości smarne i konserwujące elementy instalacji. Po drugie zaś – regularnie przeprowadzaj jej przeglądy. Najlepiej zrobić to właśnie teraz.

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany co najmniej raz w roku. Najlepszy moment to początek wiosny. Dlaczego? Czynnikiem, który w największym stopniu przyczynia się do zużycia elementów samochodowej klimatyzacji jest wilgoć – zwłaszcza w połączeniu z chłodem. Po jesiennych i zimowych wilgotnych miesiącach warto więc upewnić się, czy wszystkie podzespoły są w dobrym stanie. Nie powinieneś z tym zwlekać, bo wiosenny serwis klimatyzacji w Bydgoszczy i innych dużych miastach to popularna usługa i o tej porze roku należy przygotować się na dłuższą kolejkę.

Dlaczego powinieneś zlecić przegląd?

Na wiosenny przegląd klimatyzacji warto zdecydować się nawet jeśli instalacja działa bez zarzutu. Może bowiem okazać się, że to tylko pozory, a w rzeczywistości niektóre elementy wymagają pilnej wymiany. Kluczowy argument to kwestie finansowe. Koszt serwisu klimatyzacji wraz z uzupełnieniem czynnika chłodzącego rzadko bowiem przekracza 300 złotych. W porównaniu z sumami rzędu nawet kilku tysięcy złotych, które może pochłonąć naprawa zaniedbanej instalacji, to naprawdę nieduży wydatek.

Na czym polega przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji zaczyna się od wymiany filtra kabinowego (choć tę czynność możesz także z powodzeniem wykonać samodzielnie). Następnie serwisant sprawdza szczelność instalacji oraz poziom czynnika chłodzącego oleju. Ważnym elementem przeglądu jest też dezynfekcja układu, dzięki której zlikwidowane zostają wszystkie drobnoustroje i grzyby. Mogą okazać się one czynnikiem chorobotwórczym, ale też odpowiadają za przykry zapach w kabinie. Podczas przeglądu klimatyzacji kontroli muszą być poddane także temperatura i odpływ wody z parownika.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ