Używany motocykl

Rynek wtórny to raj dla tych, którzy chcą kupić motocykl lub samochód. Można tu trafić na prawdziwą perełkę, o ile wiemy, jak to zrobić i na co zwracać uwagę. Podpowiemy wam, co robić.

Dokumenty

Nie warto zabierać się nawet za oglądanie motocykla, gdy nie wiemy, czy sprzedający ma do niego komplet dokumentów. Co powinien mieć: dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC i karta pojazdu. To absolutny niezbędnik- jeśli sprzedawca nie ma któregoś z tych dokumentów, to idźmy dalej- nie opłaca się na niego marnować czasu.

VIN

Numer VIN powinien zgadzać się z tym, który jest na ramie motocykla. Jeśli numer różni się, to istnieje prawdopodobieństwo, że motocykl pochodzi z nielegalnego źródła. Niepokojące są także wszelkie ślady na ramię np. ślady szlifowania, które mogą świadczyć o próbie modyfikacji.

Oględziny motocykla

Gdy zarówno dokumenty, jak i VIN się zgadzają, możemy zabrać się za oględziny motocykla. Przyjrzyjmy się dokładnie takim elementom jak: kierunkowskazy, dźwignia sprzęgła, podnóżki, plastikowe owieweki, czy ciężarki kierowcy- uszkodzenia w tych miejscach mogą świadczyć o wypadku.

Jazda próbna

To dzięki niej możemy sprawdzić motocykl, który kupujemy. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności to zabierzmy ze sobą kogoś, kto naprawdę zna się na motocyklach. Przed jazdą próbną bardzo ważne jest, by silnik nie był rozgrzany. Dzięki temu sprawdzimy, czy działa równomiernie, albo nagle gaśnie.
Niepokojącym objawem jest także nagłe szarpanie, ściąganie maszyny na lewa i prawą stronę.

Kupno używanego motocykla to naprawdę ważny wybór. By podjąć odpowiednią decyzję powinniśmy mieć minimum wiedzy technicznej oraz pojęcia o takich maszynach. Jeśli nie mamy to zabierzmy ze sobą fachowca, którzy przyjrzy się oglądanym przez nas motocyklom. Jeśli nie mamy takiej osoby w otoczeniu, to porządnie się dokształćmy czytając tematyczne artukuły na temat motocykli sprawdzania ich przy zakupie, jak i niepokojących objawach. Dzięki temu poradzimy sobie sami, ale konieczne jest przyswojenie odpowiedniej wiedzy.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ