Olej w skrzyni biegów

W pojazdach mechanicznych wykorzystywanych jest wiele różnych typów płynów eksploatacyjnych. Do tego grona zalicza się płyn chłodniczy, olej silnikowy czy też olej w skrzyni biegów. Wokół tego ostatniego pojawiło się sporo sprzecznych opinii oraz różnych nieścisłości. Niektórzy twierdzą, że takiego oleju nie należy wymieniać, podczas gdy inni uważają, że jest to konieczne. Warto pamiętać, że zarówno przekładnie, jak i ich olej, ulegają zużyciu. W związku z tym wymiana tego płynu jest jak najbardziej potrzebna.

Sprzeczne opinie związane z wymianą oleju w skrzyni biegów

W wielu instrukcjach samochodów można znaleźć informacje mówiące o tym, że nie powinno się wymieniać oleju w skrzyni biegów przez cały okres eksploatacji. Niestety wprowadza to wielu ludzi w błąd i na podstawie takich informacji uważają, że olej nie traci swojej jakości i właściwości co jest nieprawdą.

Okazuje się, że często producenci uważają okres eksploatacji za użytkowanie pojazdu przez pierwszego właściciela przez okres około 5-7 lat. Przebieg takiego auta średnio mieści się w granicach 100-200 tysięcy kilometrów. Taki przebieg rzeczywiście nie stanowi problemu dla skrzyni i jej oleju, pod warunkiem braku wad i awarii przekładni. Po pewnym czasie może jednak dojść do problemów z przekładnią, szczególnie w przypadku dużych obciążeń (częste pokonywanie wzniesień, ciągnięcie przyczep, itp.).

Olej w skrzyni biegów i jego zadania

Oczywiście podstawowym zadaniem oleju w skrzyni biegów jest efektywne smarowanie jej różnych komponentów. Dzięki temu pracują one w optymalnej, nie za wysokiej temperaturze. Poza tym odpowiada on za oczyszczanie łożysk i kół zębatych oraz pozostałych komponentów wewnątrz przekładni.

W czasie pracy skrzyni biegów, w wyniku ocierania się o siebie elementów metalowych, w przekładni pojawiają się opiłki żelaza. Do takiej sytuacji dochodzi na przykład, gdy pedał sprzęgła nie jest wciśnięty do końca. Dzięki wymianie oleju można usunąć znajdujące się w nim opiłki, oczyszczając w ten sposób przekładnię.

Co warto wiedzieć o wymianie oleju w skrzyni biegów?

W zależności od konstrukcji skrzyni, procesu wymiany można dokonać samemu pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, wiedzy, doświadczenia oraz oleju dedykowanego do konkretnego mechanizmu. Rozsądnym wyjściem jest powierzenie tego zadania wykwalifikowanemu oraz doświadczonemu mechanikowi. Wielu takich fachowców prowadzi działalność w naszym kraju.

Jeśli w instrukcji danego pojazdu nie ma zaleceń dotyczących okresów wymiany oleju w skrzyni, wówczas trzeba stosować się do zasad ogólnych. W większości skrzyń manualnych stosowanych w popularnych modelach samochodów, wymianę oleju w skrzyni trzeba przeprowadzać co około 80-100 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak mamy do czynienia z autami sportowymi, pojazdami o dużej mocy i samochodami pracującymi pod sporym obciążeniem, wówczas taki okres wymiany należy skrócić do nawet 40 tysięcy kilometrów. Podobne interwały dotyczą skrzyń automatycznych. W zależności od modelu skrzyni i typu pojazdu, wymiany należy dokonywać co 30-100 tysięcy kilometrów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ