To musisz wiedzieć, gdy sprowadzasz samochód z zagranicy

Zakup samochodu w innym państwie to wciąż niezwykle popularne rozwiązanie wśród polskich kierowców. Rozszerzenie poszukiwań na rynki zagraniczne pozwala na znalezienie pojazdu w atrakcyjnej cenie i — często — w bardzo dobrym stanie technicznym. Jeśli zdecydowałeś się na sprowadzenie samochodu np. z Niemiec czy z Holandii, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas kupowania auta z zagranicy.

Sprawdź, czy sprzedawca przekazał Ci kompletne dokumenty

Dokumentem potwierdzającym kupno samochodu za granicą jest:

  •       faktura — gdy auto znalazłeś w komisie;
  •       umowa sprzedaży — jeśli transakcję przeprowadzasz z osobą prywatną.

Oprócz tego zbywca powinien przekazać Ci kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i świadectwo wyrejestrowania auta.

Przepisy mówią, że osoby kupujące samochód w:

  •       jednym z państw członkowskich UE;
  •       Szwajcarii;
  •       kraju należącym do EFTA;

 nie muszą tłumaczyć dowodu rejestracyjnego i czy zaświadczenia o wyrejestrowaniu na język polski.

Jeśli kupujesz auto w innym państwie, poproś o sporządzenie dokumentów w dwóch językach — polskim i rodzimym dla sprzedawcy. Istnieje szansa, że zbywca przystanie na taki warunek. W innym przypadku nie masz innego wyjścia niż skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Tylko tak przełożoną kartę pojazdu czy umowę weźmie pod uwagę urząd komunikacji podczas rejestracji auta w Polsce.

Pamiętaj o formalnościach przed transportem auta

Auto z zagranicy możesz przetransportować na dwa sposoby: wsiadając za kółko i samodzielnie pokonując trasę do Polski lub umieszczając pojazd na lawecie. Drugie rozwiązanie pozwala oszczędzić nieco formalności, jednak wiąże się z niemałymi kosztami. Z tego powodu większość kierowców decyduje się na wdrożenie pierwszego pomysłu.

Jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował jeszcze samochodu za granicą, a auto ma ważne OC, to możesz nim podróżować w Polsce legalnie przez okres 30 dni. W innym przypadku powinieneś zadbać o tymczasowe tablice rejestracyjne i ubezpieczenie.

Jeśli szukasz polisy dla samochodu sprowadzanego z innego państwa, skorzystaj z wygodnej porównywarki OC na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.

Nie zapomnij o akcyzie

Właściciele pojazdów sprowadzonych z zagranicy muszą pamiętać o opłaceniu akcyzy. Podatek powinieneś uiścić w ciągu 30 dni na rzecz urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Czas liczy się od daty zakupu, jednak należność trzeba uregulować najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w Polsce. W przypadku samochodów o pojemności silnika do 2 000 cm3 stawka podatku akcyzowego wynosi 3,1% ceny pojazdu, a dla pozostałych aut, z napędem większym niż 2.0 —18,6%.

Ważne! Zwolnieniu z obowiązku opłaty akcyzy podlegają modele hybrydowe typu plug-in o litrażu mniejszym niż 2.0. Z kolei właściciele aut zaliczających się do tej samej grupy, jednak z silnikiem o pojemności większej niż 2 000 cm3, mogą liczyć na preferencyjną stawkę podatku w wysokości 9,3%.

Zadbaj o ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy

Aby legalnie poruszać się autem po polskich drogach, musisz wcześniej zadbać o jego zarejestrowanie, przeprowadzenie przeglądu technicznego i wykupienie polisy. OC to obligatoryjne ubezpieczenie dla samochodu sprowadzonego z zagranicy. Taki obowiązek nakłada na właścicieli pojazdów mechanicznych prawo. Za jazdę autem bez ochrony ubezpieczeniowej grożą wysokie kary finansowe ze strony UFG.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ