ubezpieczenie samochodu w Niemczech

Ubezpieczenie samochodu w Niemczech to temat rzeka. Niestety, ale opłaty za polisy są w tym kraju wyższe niż w Polsce. Dlatego jeśli pracujesz lub mieszkasz na terenie Niemiec i planujesz zakup bądź przerejestrowanie pojazdu – należy odpowiednio przygotować się również do wyboru polisy ubezpieczeniowej. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przeglądając oferty firm ubezpieczeniowych oraz na jakie formy ubezpieczenia warto się zdecydować.

Ubezpieczenie samochodów Niemcy – kiedy i dla kogo?

Obowiązkiem każdego posiadacza samochodu jest jego ubezpieczenie. Samochodem nieubezpieczonym nie mamy prawa poruszać się po niemieckich jezdniach. Wymagane jest przynajmniej podstawowe ubezpieczenie OC – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku braku tego ubezpieczenia – nawet dzień po jego przedawnieniu – nie możemy siąść za kółkiem danego pojazdu. Jeśli to zrobimy, grozi nam grzywna w wysokości nawet kilkuset euro.

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe. Zazwyczaj, polisa OC jest wykupywana na okres roku, po którego upływie należy ją odświeżyć. Zasady tego ubezpieczenia są stosunkowo podobne do ubezpieczenia OC w naszym kraju, a także – w innych państwach Unii Europejskiej.

Przede wszystkim – ubezpieczenie OC dotyczy sytuacji, w której spowodujemy szkodę, którą poniesienie konkretna osoba lub posiadane przez nią mienie. Zaliczyć należy zarówno koszty naprawy pojazdu, jak i koszty leczenia lub rehabilitacji, jeśli dana osoba ucierpiała na zdrowiu. Polisa OC stanowi zabezpieczenie również w przypadku szkody spowodowanej u osób pieszych lub poruszających się na rowerach.

Wysokość ubezpieczenia OC Niemcy

Ubezpieczenie samochodów w Niemczech jest dość drogie. Dlatego jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu na tym wydatku, warto rozpatrzeć oferty różnych firm ubezpieczeniowych oraz porównać wysokość opłat za poszczególne dostępne polisy.

Średnia wysokość składek rocznych w Niemczech na ubezpieczenie OC wynosi prawie 250 euro. Dla porównania wykupienie identycznej polisy ubezpieczeniowej w naszym kraju to koszt jedynie około 100 euro. Różnica jest bardzo odczuwalna – szczególnie dla osób, które do tej pory były kierowcami jedynie po polskiej stronie granicy.

Oczywiście, oferta polis jest dość zróżnicowana, a ich wysokość zależy także od naszych predyspozycji. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają takie kwestie jak: nasze doświadczenie w roli kierowcy, ilość lat, które upłynęły od uzyskania prawa jazdy, historia naszych wypadków oraz nasz wiek. Ponadto, bierze się pod uwagę rodzaj samochodu, który pragniemy ubezpieczyć – jego przebieg, rok produkcji, stan techniczny oraz statystyki wypadkowe dla danego modelu.

Dlatego – jeśli jesteśmy bezpiecznymi kierowcami, bezwypadkowymi oraz doświadczonymi – możemy liczyć na niższe opłaty za OC niż kierowcy początkujący.

Ubezpieczenie dodatkowe – AC Teilkasko i Vollkasko

Dodatkowe ubezpieczenie to przede wszystkim AC częściowe lub całkowite – czyli Teilkasko oraz Vollkasko. Wybór tego typu ubezpieczenia jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kierowców poruszających się drogimi lub zupełnie nowymi samochodami.

Jeśli planujesz wykupienie policy AC, warto upewnić się czy wpłynie ona na wysokość opłat za ubezpieczenie OC. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje pakiety, w których wybór dwóch polis pozwala na obniżenie łącznej kwoty opłat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ