quad

Jazda w terenie i szeroko pojęty offroad to nie tylko świetna rozrywka i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu przy okazji aktywności fizycznej. To także dobry trening i możliwość nauczenia się nieco bardziej technicznego podejścia do pokonywania wyznaczonej trasy. Z drugiej strony, aby offroad faktycznie sprawiał nam przyjemność i był jednocześnie bezpieczny, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią maszynę. Jeżeli bardziej od samochodów interesują nas mniejsze i zwinniejsze pojazdy, quad może być dla nas strzałem w dziesiątkę.

  1. Co to jest quad?
  2. Rodzaje quadów
  3. Jakie warunki trzeba spełnić, aby jeździć quadem?
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze quada?

Co to jest quad?

Mianem quada określamy otwarty pojazd czterokołowy, służący do przemieszczania się w trudnym terenie. Jest on bardzo powszechny wśród fanów offroadu, czyli właśnie rekreacyjnej jazdy po wymagającym obszarze. Quady mogą jednak być z powodzeniem stosowane przy pracy, na przykład w ratownictwie górskim, rolnictwie czy leśnictwie. Największą zaletą tego typu pojazdów jest ich mobilność oraz zdolność do wjechania niemalże wszędzie. Quadem nie powinniśmy jednak poruszać się po drodze utwardzonej, choć nie jest to prawnie zabronione. Ze względu na zastosowane ogumienie jazda po utwardzonej drodze nie należy do najprzyjemniejszych.

Rodzaje quadów

Jeżeli interesujemy się zakupem quada, mamy do wyboru kilka możliwości. Do najpopularniejszych kategorii zaliczają się:

  • quad przeprawowy, wykorzystywany głównie do pracy w trudnym terenie;
  • quad sportowy, wyposażony we wzmocnioną konstrukcję i napęd 4×4. Zwykle wykorzystywany w zawodach i imprezach sportowych;
  • quad rekreacyjny, będący najpowszechniej występującą opcją. W tej grupie znajdziemy najróżniejsze modele pojazdów, które wprawdzie nie pozwolą na bardzo duże szaleństwa i jazdę w ekstremalnie trudnym terenie, ale są świetną bazą do rozpoczęcia przygody z offroadem.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby jeździć quadem?

Jeżeli jeździmy na swoim własnym sprzęcie w ramach własnej posesji, technicznie rzecz biorąc nikt nie może nam tego zabronić ani nas skontrolować. Sytuacja ulega zmianie w momencie, kiedy jedziemy quadem „w świat” i poruszamy się po terenie nie będącym naszą własnością. W przypadku lekkich maszyn do 350kg, które nie przekraczają prędkości 45 km/h musimy posiadać jedynie prawo jazdy kategorii AM, co jest możliwe już od 14 roku życia. Dla większych maszyn będzie wymagane już prawo kategorii B1. Z kolei gdy korzystamy z quada w ramach nauki jazdy terenowej u kogoś, zazwyczaj zostaniemy poproszeni o przedstawienie dokumentu kategorii B.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze quada?

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać w momencie zakupu jest to, że quad to nie zabawka. Jeżeli nie umiemy jeździć, nie warto decydować się na model o bardzo dużych możliwościach – zamiast tego warto najpierw skupić się na opanowaniu techniki jazdy na czymś, co lepiej dopasuje się do naszych aktualnych możliwości. Chociaż istnieją wersje quadów dla dzieci, pamiętajmy aby nie puszczać naszej pociechy samopas i zawsze zaopatrzyć się w odpowiedni kask do jazdy – ta ostatnia zasada dotyczy zresztą również dorosłych.

Wybierając quada należy również zwrócić uwagę na jego wagę, pojemność silnika i moc. Powinniśmy dopasować maszynę nie tylko do naszych możliwości, ale też wziąć pod uwagę rodzaj posiadanych uprawnień. Na początek lepiej zdecydować się na lekką i mniejszą wersję pojazdu, chociaż musimy uwzględnić również rodzaj terenu, po jakim planujemy się poruszać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ