Są dwie pewne rzeczy na świecie: podatki i rdza na samochodzie. Niezależnie od tego, jakie masz auto i co zrobiłeś, aby zapobiec rdzewieniu, możesz je najwyżej opóźnić (co skądinąd jest warte zachodu). Dlaczego prędzej czy później na naszej pięknej karoserii pojawiają się wykwity rdzy i w których miejscach najczęściej? Które rejony aut najbardziej lubi „ruda”?

Dlaczego samochody rdzewieją?

Do stosunkowo szybkiego pojawiania się rdzy na naszych samochodach przyczyniają się dwa czynniki, na które, niestety, nie mamy wpływu. Pierwszy to klimat, a drugi – stan nawierzchni, po których jeździmy.

Polska pogoda pełna jest wilgoci pod różnymi postaciami – wiosna, lato i jesień to okres deszczy (w lecie też gradobić). Zimą z kolei pojawia się śnieg, który nie dość, że jest mokry, to jeszcze staramy się z nim walczyć solą, która nie obchodzi się łaskawie z karoserią. Dodatkowo spore wahania temperatur sprawiają, że lakier kurczy się i rozkurcza, aż pojawiają się na nim mikropęknięcia – uszkodzenia, których nie widzimy, ale którymi przenikają wilgoć oraz zanieczyszczenia – przyczyny rdzy. Powłokę uszkadzają także niewielkie kamyczki, a nawet ziarnka piasku oderwane od drogi i uderzające w samochód uderzające raz po raz. Prędzej czy później szczelność powłok lakierniczych zostanie naruszona i metal zacznie się utleniać, dając rdzę.

Gdzie najczęściej rdzewieją samochody?

Ponieważ czynnikami pojawienia się rdzy są wilgoć i drobne uszkodzenia, samochody najczęściej rdzewieją w tych miejscach, które są najbardziej wystawione na działanie tych czynników. W praktyce są to progi i nadkola, czasem też krawędzie klap maski i bagażnika. Newralgiczne miejsca to te, gdzie łączą się poszczególne elementy karoserii, a więc narażona na atak „rudej” jest także klapka wlewu paliwa i obszar wokół niej.

Miejsca pojawiania się rdzy są zależne w dużej mierze od modelu samochodu. Nie bez znaczenia są też zabezpieczenia antykorozyjne oraz to, w jaki sposób obchodzimy się z autem. Niekiedy ogniska korozji pojawiają się na masce, a nawet na suficie. Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność auta, można zgłosić się do profesjonalistów, którzy zabezpieczą karoserię przed szybkim niszczeniem. Wartym polecenia wykonawcą zabezpieczeń antykorozyjnych jest www.rustcheckcorolon.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ