Kontrola zużycia paliwa jako sposób na koszty

0
4968

Optymalizacja kosztów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego każdej firmy. Trudno czasem jednak znaleźć oszczędności, gdy przedsiębiorca posiada dużą flotę. Rozwiązaniem może okazać się kontrola zużycia paliwa.

W funkcjonowaniu wielu firm można wskazać takie obszary, które generują bardzo duże koszty. Jednym z nich jest bez wątpienia firmowa flota, nawet nieduża. W tym przypadku wydatki zaczynają się już w chwili zakupu samochodów bez względu na to, w jaki sposób zostanie to sfinansowanie (gotówka, kredyt, leasing). Potem pojawiają się koszty związane z utrzymaniem floty. Składają się na to bardzo różne wydatki, od kosztów administracyjnych, po serwisowanie aut i ich ubezpieczenie. Jednak najczęściej największe koszty przedsiębiorcy ponoszą z tytułu zużycia paliwa.

Dlaczego przedsiębiorcy wydają tak dużo na paliwo?

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, że w kosztach utrzymania auta duży udział ma paliwo. Niestety, nie można tego elementu całkiem wyeliminować. Niejeden przedsiębiorca, który ma własną flotę firmową, zauważył zapewne dziwną sytuację: dwa identyczne samochody, które przejeżdżają zbliżoną ilość kilometrów miesięcznie, mogą tak naprawdę zużywać różne ilości paliwa. Dlaczego tak się dzieje? Trudno znaleźć wiarygodną odpowiedź, jeśli przedsiębiorca nie dysponuje odpowiednimi narzędziami. Z czego warto korzystać? Najpopularniejsze rozwiązanie to monitoring pojazdów i wyposażenie aut w specjalne czujniki, które mogą dać odpowiedź na wcześniej zadane pytanie o zużycie paliwa. Trzeba sobie jasno odpowiedzieć, że najczęściej nadmierne zużycie paliwa spowodowane jest nieekonomicznym stylem jazdy kierowcy – nagłe przyspieszanie i hamowanie, jazda na niewłaściwym biegu itd. Wiedząc to, przedsiębiorca może przystąpić do skutecznej kontroli zużycia paliwa i do wdrożenia w firmie ecodrivingu. Niestety, trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że duże zużycie paliwa może być wynikiem także jego kradzieży. W takim przypadku pomocny również okazuje się monitoring GPS.

Skuteczna kontrola zużycia paliwa

Jeszcze kilkanaście lat temu przedsiębiorca musiałby domyślać się, dlaczego jego samochody spalają tak dużo paliwa. Dziś na rynku dostępne są nowoczesne systemy monitoringu pojazdów (np. Satis), które dostarczają wiarygodnych danych na temat użytkowania pojazdów i przejechanych tras. Zaawansowane systemy potrafią odczytywać dane z wielu różnych źródeł jak na przykład sondy paliwowe, pływaki fabryczne czy przepływomierze. Najlepsze systemu monitoringu dostarczane są ze specjalistycznym oprogramowaniem, które potrafi przetwarzać zebrane dane i korzystając z zaawansowanych algorytmów, porównuje spalanie różnych samochodów. Dzięki temu system wyłapuje potencjalne powody wysokiego zużycia paliwa.

Skuteczna kontrola zużycia paliwa może zredukować koszty firmy nawet o 30%. Aby jednak było to możliwe, przedsiębiorca powinien wyposażyć swoje samochodu w dobrej jakości monitoring GPS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ