Kombinezon motocyklowy – jak wybrać ten najlepszy?

0
5719

Kombinezon na motocykl to dobra alternatywa dla kurtki i spodni. O czym pamiętać podczas wyboru najlepszej odzieży motocyklowej tego typu?

W sklepach oferujących artykuły dla motocyklistów możemy znaleźć różnego rodzaju odzież – to także kombinezon motocyklowy, który może być stosowany zamiast kurtki i spodni na motocykl.

Zakup kombinezonu powinien być zawsze dobrze przemyślany – pod uwagę należy wziąć nie tylko jego wygląd, ale również bezpieczeństwo oraz komfort. O czym warto pamiętać?

Dobry kombinezon motocyklowy – czyli jaki?

Jeśli chcemy zakupić kombinezon motocyklowy, powinniśmy przede wszystkim określić swoje indywidualne wymagania w tym właśnie zakresie.

Dobór właściwego modelu powinien bazować przede wszystkim na rodzaju stylu jazdy, ale również na naszych indywidualnych potrzebach, dlatego też początkujący motocykliści często mają trudności w zakupieniu tego idealnego.

Czy lepiej zdecydować się na kombinezon motocyklowy ze skóry naturalnej, czy też na ten tekstylny? Jakie detale mają duże znaczenie? Czy lepiej wybrać model jednoczęściowy czy dwuczęściowy? To tylko kilka pytań, które pojawiają się podczas zakupów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Kombinezon na motocykl – skóra czy tekstylia?

Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć, jest materiał, z którego ma być wykonany nasz kombinezon motocyklowy. Do wyboru mamy dwie propozycje:

 • skórę naturalną
 • materiały tekstylne

Kombinezon ze skóry

Skórzany kombinezon motocyklowy najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy chodzi o jazdę sportową. Chociaż jest dość niewygodny, to jednak zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa – skóra jest bardziej wytrzymała i lepiej chroni przed ewentualnymi skutkami wypadków na motocyklu.

Z drugiej strony jest mało odporna na czynniki pogodowe oraz nie zapewnia tak dobrej wentylacji, dlatego dłuższa jazda w skórzanym kombinezonie może być mało wygodna.

Kombinezon tekstylny

Zatem do jazdy rekreacyjnej, na dłuższych dystansach, lepszym wyborem będzie tekstylny kombinezon motocyklowy. Do szycia takiej odzieży stosuje się specjalne materiały techniczne, które dodatkowo są pokrywane nowoczesnymi membranami.

Zapewniają maksymalny komfort jazdy – są lekkie, dobrze dopasowują się do ciała, cechują się dobrą wentylacją. Także mogą posiadać dodatkowe protektory w newralgicznych punktach, więc również wspierają bezpieczeństwo motocyklisty.

Kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy – co lepsze?

W sprzedaży można znaleźć kombinezony w dwóch wariantach, a mianowicie:

 • kombinezon jednoczęściowy – składający się tylko z jednej części
 • kombinezon dwuczęściowy – rozpinany na kurtkę i spodnie

Kombinezon jednoczęściowy

Tego rodzaju kombinezon nie pozwala na rozdzielenie na kurtkę i spodnie. Najczęściej z przodu posiada zamek ułatwiający zakładanie.

Takie kombinezony polecane są dla amatorów szybkiej jazdy – zapewniają wysoki poziom ochrony, ale także nie są tak komfortowe jak modele dwuczęściowe. Dodatkowo, są mniej praktyczne, ponieważ nie możemy stosować osobno kurtki i spodni.

Kombinezon dwuczęściowy

Tego rodzaju model jest bardziej praktyczny, dlatego sprawdzi się wtedy, gdy nie mamy kurtki i spodni osobno i chcemy także z nich korzystać.

Wielu użytkowników takiej odzieży mówi też, że jest ona bardzo wygodna, ale jest to indywidualna kwestia. Kombinezony dwuczęściowe mogą cechować się nieco niższym poziomem bezpieczeństwa niż jednoczęściowe.

Przy zakupie zwróć także uwagę na:

 • wzmocnienia protektory – wzmocniona konstrukcja i dodatkowe ochraniacze w kombinezonie zapewniają optymalny poziom ochrony
 • slidery – wymienne slidery przedłużą żywotność ubrania
 • podpinka – ta wypina pozwoli na korzystanie z kurtki o różnych porach roku
 • membrana – dobra membrana chroni przed wiatrem oraz wodą
 • wentylacja – duża liczba szczelin wentylacyjnych poprawia komfort jazdy
 • elastyczne wstawki – pomagają w dopasowaniu do ciała
 • regulacja – pozwala w dopasowaniu kurtki do swojej sylwetki
 • kieszenie – zewnętrzne i wewnętrzne ułatwiają przechowywanie
 • łączenie buty – kombinezon – stosowane w przypadku modeli sportowych
 • odblaski – dają większe bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku

Do zapoznania się ze swoją ofertą kombinezonów na motocykl zaprasza sklep internetowy Motocyklowe Centrum Serwisowe.

[Głosów:11    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ