Zmiana ubezpieczyciela OC – zobacz, jak to zrobić krok po kroku

Twój obecny ubezpieczyciel zaproponował Ci za wysoką stawkę za obowiązkowe OC samochodu? Wcale nie musisz przedłużać z nim umowy – równie dobrze możesz go zmienić. Podpowiadamy, jak to zrobić prawidłowo – sprawdź!

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Na pytanie, czy opłaca się zmienić ubezpieczyciela OC, odpowiedź można być tylko jedna: oczywiście, że tak. Wystarczy tylko przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom, by zauważyć, że różnice w przypadku tego samego samochodu i kierowcy mogą sięgać aż 1000 zł – a to już niebagatelna suma. Co ważne, na rynku znajduje się mnóstwo ofert ubezpieczenia samochodu – którą wybrać? Podczas wybierania polisy dla siebie najlepiej skorzystać z porównywarki online, do której wpisuje się dane tak kierowcy, jak samochodu. Narzędzie to wyświetli Ci wszystkie pakiety, których warunki spełniasz – i to od różnych ubezpieczycieli. Wystarczy porównać ich zakres i wysokość składek, a wybór ubezpieczenia OC od razu stanie się prostszy!

Jak zmienić ubezpieczyciela OC

Jak zmienić ubezpieczyciela OC? Instrukcja krok po kroku

Planujesz zmianę swojego obecnego ubezpieczyciela na tańszego? Najpierw zobacz, jak wypowiedzieć z nim umowę, by wszystko było zgodne z prawem i nie przysporzyło Ci później trudności!

1. Umowę OC możesz wypowiedzieć osobiście w siedzibie ubezpieczyciela, pocztą, a nawet przez internet, choć ta ostatnia opcja nie jest dostępna w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

2. Zacznij od przygotowana formularza wypowiedzenia polisy. Jego wzór znajdziesz na stronie internetowej swojego ubezpieczyciela. Powinien zawierać Twoje dane osobowe, dane samochodu i polisy.

3. W formularzu powinieneś też podać podstawę prawną, która upoważnia Cię do zmiany ubezpieczyciela. Mowa tu oczywiście o ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, a dokładniej o jej następujących paragrafach:

– 28 – jeśli wypowiadasz umowę w terminie, czyli 1 dzień przed wygaśnięciem,

– 28a – jeśli ma miejsce sytuacja podwójnego ubezpieczenia,

– 31 – jeśli nie chcesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela samochodu.

Wykonałeś wszystkie kroki tak, jak je opisaliśmy? Twoja polisa została więc wypowiedziana prawidłowo – możesz szukać nowej oferty.

Czy możesz zmienić ubezpieczyciela przed czasem

Czy możesz zmienić ubezpieczyciela przed czasem?

Nie chcesz czekać do końca obecnej polisy OC, gdyż płacisz za nią za dużo? Niestety polskie prawo zostało skonstruowane tak, by uszczelnić system ubezpieczeń samochodów, dlatego też niemożliwym jest wypowiedzenie umowy w trakcie jej trwania – zapobiega to takim sytuacjom, w którym kierowcy poruszają się drogach bez ważnego OC. Są jednak trzy sytuacje, w których możesz wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przed terminem:

– jeśli swoją obecną polisę kupiłeś przez internet do 30 dni temu – tak jak ze wszystkich transakcji dokonanych zdalnie,

– w razie podwójnego ubezpieczenia, czyli jeśli Twoje stare OC odnowiło się automatycznie, a Ty zdążyłeś już kupić nowe,

– jeśli otrzymałeś ubezpieczenie wraz z kupionym samochodem – możesz kontynuować polisę poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć ją i wybrać innego ubezpieczyciela.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ