Jazda pod wpływem alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy przed czasem?

Jedną z konsekwencji karnych jazdy pod wpływem alkoholu, jest odebranie prawa jazdy. Polskie prawo przewiduje tą karę niezależnie od tego czy kierowca popełni przestępstwo czy wykroczenie. Istnieje jednak sposób, aby móc prowadzić samochód przed upłynięciem terminu określonego przez sąd. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z artykułu.

Jakie kary grożą za jazdę po alkoholu?

W zależności od tego, jakie stężenie alkoholu w organizmie będziesz miał w czasie prowadzenia samochodu, Twój czyn zostanie uznany albo za wykroczenie, albo za przestępstwo. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie. Stan nietrzeźwości jest wtedy, gdy zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Ta sytuacja będzie wiązała się już z odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Za wykroczenie, polegające na prowadzeniu auta w „w stanie po spożyciu alkoholu” grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd zawsze orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Kodeks karny przewiduje z kolei takie kary za popełnienie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w „stanie nietrzeźwości”:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Autoblokadą alkoholowa – sposób na odzyskanie prawa jazdy przed czasem

W polskim prawie istnieje sposób na wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy w przypadku, jeżeli zostało ono odebrane za jazdę pod wpływem alkoholu. sąd. Można to zrobić poprzez założenie w swoim aucie na autoblokady alkoholowej, która uniemożliwia prowadzenia auta po spożyciu alkoholu.  By uruchomić auto wyposażone w blokadę alkoholową, najpierw trzeba dmuchnąć w ustnik. W razie wykrycia w wydychanym powietrzu alkoholu (powyżej 0,1 promila), auto nie odpali.  Koszt takiej blokady waha się między 4 a 7 tysięcy złotych. Raz na rok, blokadę należy kalibrować, co kosztuje 50 zł. Można też taki sprzęt wynająć na określony czas.  Aby sąd pozwolił na takie wykonanie wyroku, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • zakaz prowadzenia pojazdów był już wykonywany przez połowę orzeczonego okresu, a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach;
  • postawa, właściwości osobiste sprawcy oraz jego dotychczasowe zachowanie podczas wykonywania zakazu uzasadniają przekonanie, że gdy będzie on prowadzić samochód ze wspomnianą blokadą, nie będzie zagrażać bezpieczeństwu.

Jeżeli nie spełni się tych warunków, prawo jazdy może zostać wydane dopiero po upłynięciu okresu na jaki został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto, orzeczenie to może zostać w każdej chwili przez sąd zmienione. Stanie się tak między innymi w przypadku, gdy kierowca rażąco naruszy przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należy pamiętać o tym, że jeżeli okres ten trwał dłużej niż rok, do odzyskania uprawnień konieczne będzie zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Przeczytaj o tym więcej na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ