Jesteś posiadaczem i aktywnym użytkownikiem auta? W takim razie na pewno musisz zastanowić się nad takimi zabiegami jak regularna sezonowa wymiana opon – z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Dlaczego? Ponieważ są one wyprodukowane ze zróżnicowanej gumy, co przekłada się na przyczepność i zachowanie w określonych temperaturach, a w efekcie na Twoje bezpieczeństwo.
Czy warto w takich momentach również zmieniać felgi? Wiele osób się na to decyduje, lecz czy ma to jakiekolwiek przełożenie na zachowanie pojazdu? Odpowiadamy w dalszej części materiału. Jeśli zatem jesteś ciekaw lub zastanawiasz się nad wymianą samych opon bez felg, sprawdź, czy będzie to miało wpływ na Twoją jazdę.
Felgi letnie – czy to w ogóle istnieje?
Odpowiedź może być dla wielu osób zaskoczeniem, lecz nie. Felgi letnie nie istnieją. Zazwyczaj uznaje się za takie alufelgi, tłumacząc na wiele sposobów wykorzystywane w lecie stalówek. Najpopularniejszym tłumaczeniem jest chociażby aspekt ciężaru danej konstrukcji, ponieważ felgi aluminiowe są o wiele lżejsze od stalowych. Warto jednak zastanowić się nad tym. Dlaczego? Ponieważ pojazd sam w sobie waży ponad tonę. Różnica w felgach to maksymalnie kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów. Czy coś zatem to zmieni? Otóż niekoniecznie.
Jedyną sensowną odpowiedzią jest wytrzymałość. Wpadając przykładowo w poślizg i uderzając o krawężnik, dużo większe jest prawdopodobieństwo, że felga aluminiowa zostanie poważnie uszkodzona. Są one również dużo droższe od konstrukcji stalowych, co przełoży się na Twoje finanse w razie ewentualnej wymiany.
Po co zatem zmieniać felgi na lato?
Po pierwsze, sam proces zmiany jest o wiele szybszy, ponieważ nie trzeba nawet jechać do zakładu wulkanizacyjnego, który posiada odpowiednie narzędzia. Wszystko bez problemu jesteśmy w stanie wykonać pod blokiem na parkingu, przy pomocy tradycyjnego klucza do kół i lewarka, dzięki któremu uniesiemy pojazd na odpowiednią wysokość. Zaoszczędzisz w ten sposób naprawdę satysfakcjonującą ilość pieniędzy. Dochodzi do tego aspekt wizualny, ponieważ alufelgi są w większości przypadków dużo ładniejsze od tradycyjnych konstrukcji stalowych.
Dodatkowo ryzyko ewentualnego poślizgu jest dużo mniejsze, dlatego nie musimy obawiać się, że w razie kryzysowej sytuacji, uszkodzimy swoje felgi. Pamiętaj jednak o tym, że felgi nie mają dużego znaczenia dla Twojej przyczepności – oczywiście jeśli chodzi o kwestie materiału, z którego są wykonane. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ich rozmiar, mogą one przełożyć się na komfort i bezpieczeństwo.