Kaski integralne uznawane są za najbezpieczniejsze kaski motocyklowe, chociaż nie pozostają bez wad. Kiedy warto zdecydować się na taki model?
Jazda bez kasku na motocyklu może kosztować aż 100 złotych i 4 punkty karne. Kask warto mieć na głowie jednak nie tylko po to, aby uniknąć kary, ale przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo, ponieważ nawet w razie poważnej kraksy kask motocyklowy może uratować życie. Pod względem poziomu ochrony na najwyższej pozycji plasują się kaski integralne. Jaka jest ich konstrukcja i kiedy sprawdzą się najlepiej?
Kask integralny – co to jest?
Kaski motocyklowe możemy podzielić na kilka różnych typów w zależności od ich konstrukcji, która wpływa również na poziom ochrony motocyklisty oraz na funkcjonalność i wygodę kasku.
Wyróżniamy takie rodzaje kasków jak:
- kaski otwarte – skorupa kasku okala tył i boki głowy, z przodu posiadają wizjer, ale nie mają części szczękowej
- kaski szczękowe – wyposażone w ruchomą część szczękową, która może być podnoszona i opuszczana przez motocyklistę
- kaski integralne – inaczej kaski pełne, zamknięte czy full face, które otaczają całą głowę użytkownika i mają nieruchomą część szczękową
Pod względem swojej konstrukcji kaski integralne są w stanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, podobnie jak kaski szczękowe, które także chronią całą głowę, włącznie z częścią szczękową. Wobec tego są rekomendowane dla każdego motocyklisty, który chce jeździć bezpiecznie na swoich dwóch kółkach.
Warto wskazać, że kaski integralne są lżejsze od modeli szczękowych. Ich minusem jest jednak utrudniona komunikacja, ponieważ trzeba wtedy zdjąć cały kask – w modelu szczękowym wystarczy tylko podniesienie części szczękowej.
W kategorii kasków integralnych wyróżniamy także dwie dodatkowe podgrupy, które różnią się pod względem budowy skorupy i zastosowanych systemów.
Kaski integralne można podzielić na:
- szosowe – przeznaczone do jazdy na ogólnodostępnych drogach, są bardziej komfortowe przy dłuższej jeździe i tańsze od modeli torowych
- torowe – przeznaczone do jazdy sportowej na torach motocyklowych, mają bardziej opływową konstrukcję i lepszą aerodynamikę, są ciaśniejsze, a także posiadają efektywniejsze systemy wentylacji, ale są droższe i mniej wygodne od modeli szosowych
W związku z tym kaski integralne polecane są tym użytkownikom, którzy korzystają z szybkich motocykli, także do jazdy sportowej, ale tak naprawdę posiadają uniwersalne zastosowanie i mogą być używane również na nakedach, chopperach, skuterach i innych typach maszyn.
Czym powinien się wyróżniać dobry kask integralny?
Najczęściej kaski integralne produkuje się z dwóch grup materiałów, a mianowicie polimerowych i kompozytowych. Do pierwszych zalicza się różne plastiki, które są lekkie, ale nie zapewniają tak wysokiego poziomu ochrony. Kaski kompozytowe, na przykład z włókien szklanych czy włókien węglowych są lepszym wyborem, ponieważ gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa przy szybkiej jeździe.
Ważne są również inne elementy budowy kasku. Zwróćmy uwagę na wizjer, który powinien być odpowiednio szeroki i przejrzysty. W kaskach integralnych wyższej klasy stosuje się również wizjery fotochromowe, które potrafią samoczynnie przyciemniać się w jasnym otoczeniu, poprawiając komfort jazdy. Dodatkową ochroną przed słońcem są blendy przeciwsłoneczne, jednak nie są one spotykane we wszystkich typach kasków integralnych.
Jako że kaski integralne mają zamkniętą konstrukcję, bardzo ważna jest efektywna wentylacja ich wnętrza. W modelach tego rodzaju stosuje się specjalne systemy wlotów i wylotów powietrza, które mogą być otwierane i zamykane jednym ruchem przez użytkownika. Dzięki temu jazda nawet w gorące dni nie wiąże się z dyskomfortem.
Warto też zwrócić uwagę na wnętrze kasku – plusem będzie termoaktywna, zdejmowana wyściółka, którą można łatwo utrzymać w higienicznej czystości.
Dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa w kaskach integralnych stosuje się też zapięcia typu DD, czyli podwójne D. Są one obowiązkowo stosowane w kaskach torowych.
Do zapoznania się ze swoją ofertą kasków integralnych zaprasza sklep internetowy schuberth.com.pl.