Od 2014 roku w polskim prawie obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która została wprowadzona wraz z ustawą o podatkach dochodowych oraz ustawie o VAT. Według nowych przepisów, na zasadzie wskazania wyjątków można wnioskować, jaki rodzaj pojazdu jest samochodem ciężarowym. To kluczowe w kontekście jednorazowej amortyzacji oraz odliczenia VAT.

Aktualnie w nowej ustawie samochody ciężarowe nie są jednoznacznie zdefiniowane. Znalazła się tylko informacja, która dotyczy wskazania pojazdu z możliwością odliczenia 100% podatku VAT. Wobec tego przyjęto, że samochody ciężarowe to właśnie te, co do których możemy odliczyć pełny VAT. Nie ma przy tym znacznie sam dowód rejestracyjny samochodu!

Zasadniczo samochody ciężarowe dla celów podatku VAT to samochody przekraczające masę 3,5 tony. Możemy jednak zaliczyć do tej kategorii także inne pojazdy.

  • pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu minimum 10 osób z kierowcą, gdy takie przeznaczenie wynika z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym (art. 86a ust 3 pkt 1 ustawy o VAT)
  • pojazdy, posiadające konstrukcję wykluczającą ich z użycia do celów nieistotnych (profil działania firmy) lub w ogóle niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przykładem takich pojazdów mogą być samochody inne niż osobowe, posiadające rząd siedzeń oddzielony od miejsca składowania ładunków

  • pojazdy inne niż samochody osobowe, które mają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako oddzielne konstrukcyjnie elementy pojazdu

Wobec tego bardzo ważne jest określenie poprawnej definicji samochodu ciężarowego w podatku dochodowym, ponieważ mali podatnicy i firmy rozpoczynające działalność gospodarczą w danym roku mają możliwość zamortyzowania ich jednorazowo w zakresie pomocy de minimis.

Gdy szukasz auta dla swojej firmy, zajrzyj na stronę aukcje.efl.com.pl. Znajdziesz tutaj sprzęt poleasingowy i poflotowy w bardzo atrakcyjnych cenach. Z aukcje.efl.com.pl zawsze wiesz, co licytujesz!

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ